Tretí grécky program nerieši neudržateľný dlh

Zdroj: TASR/AP

Analýza Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM, trvalý euroval) predpokladá masívny nárast gréckeho dlhu v priebehu najbližších dvoch rokov.

O obsahu interného dokumentu informoval včera Wall Street Journal.

Ministri financií eurozóny sa dnes stretávajú v Bruseli, aby finálne schválili Memorandum o porozumení medzi veriteľmi a gréckou vládou. Jeho obsahom sú opatrenia a kroky, ktoré musí Grécko prijať, aby mohlo čerpať tretí balík pomoci vo výške 85 miliárd eur (Čo Gréci sľúbili na 400 stranách?).

Grécky parlament o podmienkach diskutoval celú noc a dnes dopoludnia ich schválil pomerom hlasov 222 za, 64 proti a 11 poslancov sa držalo. Z poslancov vládnej Syrizy hlasovalo proti 32 poslancov. 

Aj v prípade, že Grécko zavedie všetky požadované opatrenia, odhad európskych inštitúcií hovorí, že v roku 2015 bude grécky dlh predstavovať 196 % HDP a v roku 2016 až 201 %. Dnes je grécky dlh na úrovni 320 miliárd eur, čo je 170 % HDP.

Podľa tohto scenára, by sa v roku 2020 mohol dostať na úroveň 175 % a o ďalších 10 rokov na úroveň 120 %, čo je hranica dlhu, ktorý Medzinárodný menový fond už  považuje za udržateľný.

Ak by Grécko zaviedlo len časť reforiem zahrnutých v memorande, podľa analýzy by bol vývoj dlhu ešte pesimistickejší. Na druhej strane, ak by sa Grécku darilo lepšie, napríklad v oblasti privatizácie, stále bude dlh v roku 2020 na úrovni 148 % HDP.

Analýza nehovorí o tom, čo sa stane ak sa Grécku program implementovať nepodarí.  

Zmiernenie dlhu?

Nemecko môže byť podľa posledných vyjadrení náchylnejšie uvažovať o zmiernení gréckeho dlhu. V tomto zmysle sa vyjadril štátny tajomník nemeckého ministerstva financií Jens Spahn pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.

Nemecko je pripravené diskutovať o predĺžení splatnosti úverov či znížení úrokov, ale tzv. haircut, teda zoškrtanie gréckeho dlhu, vylučuje.

K návrhu dohody medzi veriteľmi a Gréckom o treťom záchrannom programe štítny tajomník povedal, že nemecká vláda uznáva, že Grécko predložilo dobrú dohodu a preukázala konštruktívny prístup aj ochotu uskutočniť požadované reformy.

Spahn dodal, že niektoré nevyriešené otázky, ktoré sa týkajú napríklad privatizácie alebo rekapitalizácie bankového sektora, by sa mali uzavrieť tento týždeň. Pripomenul však, že pre Nemecko je dôležité, aby sa na celom procese naďalej podieľal aj Medzinárodný menový fond (MMF).

EurActiv.sk/TASR