Tsipras a Merkelová: Telefonické krízové konzultácie

Foto: Bundesregierung/Bergmann

Grécky premiér a nemecká kancelárka sa dohodli na pravidelnom telefonickom kontakte počas pokračujúcich rokovaní medzi Aténam a ich veriteľmi.

„Počas ich rozhovoru vyjadrili spoločnú vôľu na pravidelnej komunikácii počas prebiehajúcich rokovaní, aby sme skoro dosiahli vzájomne prospešnú dohodu,“ citujú agentúry nemenovaný zdroj.

Grécko sa snaží dosiahnuť dohodu, ktorá by mu otvorila cestu k zostávajúcim 7,2 miliardám eur zo záchranného programu spozorovaného EÚ a Medzinárodným menovým fondom.

Prostriedky krajina nevyhnutne potrebuje na to, aby sa vyhla defaultu a neriadenému odchodu z eurozóny.

Eurozóna ale na piatkovom stretnutí v lotyšskom hlavnom meste Riga upozornila grécku vládu, že prostriedky až do preloženia kompletného zoznamu plánovaných reforiem nemieni uvoľniť.

Technické tímy z Grécka a zástupcovia veriteľov (tzv. Bruselská skupina) majú na pondelok naplánovanú telekonferenciu pred stredajším stretnutím s cieľom urýchliť rokovania.

Rokovania s novou vládou už prebiehajú tri mesiace a zatiaľ nedospeli k hmatateľnejšiemu posunu.  

Kým niektoré hlasy z prostredia euroskupiny hovoria o tom, že rokovania nikam nevadí a vlády by mali začať pripravovať „plán B“, francúzsky eurokomisár Pierre Moscovici v nedeľu vo francúzskom rádiu RTL povedal, že „urobíme všetko preto, aby sme dosiahli dohodu.

„Miesto Grécka je v eurozóne,“ dodal.

Varoufakis: V nenávisti voči mne sú zajedno

Grécky minister financií Janis Varoufakis v reakcii na správy, že v rokovaniach v rámci euroskupiny naráža na izoláciu, tweetoval výrok niekdajšieho amerického prezidenta Fraklina Roosevelta: „Sú jednotní vo svojej nenávisti voči mne; a ja ich nenávisť vítam.“

Citát podľa neho vystihuje jeho pocity z ostatných dní.

Pre grécke noviny Realnews povedal: „Našou prácou je presvedčiť našich partnerov, že pracujeme na zásadných reformách a rozumnej politike v oblasti verejných financií.“

„Ich prácou je zbaviť sa ich sterilného naviazania na logiku memoránd (politiky úspor), ktorá zlyhala,“ dodal.

Prieskum verejnej mienky, ktorý v Grécku zverejnili cez víkend ukázal, že 7 z 10 Grékov si želá, aby vláda s veriteľmi dosiahla dohodu.

O rozruch sa v uplynulých dňoch postaral aj grécky minister vnútra Nikos Voutsis, ktorý počas búrlivej debaty v gréckom parlamente vyhlásil, že „tí, ktorí si myslia, že súčasná vláda je len tu len dočasne..  sa mýlia. Ľudia sa vyjadrili a ak bude treba urobia to znovu.“

Opäť tým obnovil špekulácie o predčasných voľbách. V marci sa podobne nejednoznačne vyjadril aj Janis Vaorufakis.