V Európskej rade zavial nový vietor

Donald Tusk (zdroj: European Council/Flickr)

Už na konci prvého pracovného stretnutia Európskej rady oznámil jej predseda Donald Tusk, že európski lídri sa nebudú musieť schádzať aj v piatok. Potvrdil tak zákulisné informácie, že dvojdňový summit bude mať iba polovičné trvanie.

„Dohodli sme sa na troch veciach“, oznámil Tusk. „Vyzývame na urýchlené zriadenie Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), prijali sme nový záväzok na zintenzívnenie štrukturálnych reforiem a pokúsime sa o dosiahnutie zdravých verejných financií.“

Predseda Európskej rady na jej včerajšom zasadaní hľadal politickú podporu pre Junckerov investičný balík. Ten má zapojením 21 miliárd eur z verejných zdrojov podnietiť k ďalšiemu investovaniu aj súkromný sektor. Celková výška investícií z programu môže dosiahnuť až 315 miliárd eur.

Ako vyťažiť maximum?

Slovenský premiér Robert Fico už krátko popoludní vravel, že zámer Európskej komisie je zatiaľ politickou škrupinou, o ktorej „črevách“ nevieme. [EurActiv.sk, 18. 12. 2014]

Príspevky štátov na dobrovoľnej báze preto podľa neho budú v budúcnosti predmetom ďalších diskusií.

„Ak sa štát rozhodne prispieť do takéhoto fondu určitým príspevkom, získa k nejakému projektu právo prvej noci, ale získa aj právo, aby boli takého investície odpočítavané a neznamenali pre štát zbytočnú záťaž z pohľadu deficitu alebo verejného dlhu,“ vysvetľoval premiér na nočnej tlačovej konferencii.

Prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi povedal o Junckerovom pláne, že môže byť veľmi efektívny, ak bude rýchly. V nasledujúcich mesiacoch pripraví Komisia legislatívne podklady tak, aby fond EFSI začal pracovať od júna.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že sa má v budúcnosti pri výbere projektov hľadieť najmä na ich ekonomický prínos. Francúzsky prezident François Holland naopak zdôraznil potrebu podporiť zámery s orientáciou na školenie a vzdelávanie, ktoré budú kritérium ziskovosti plniť ťažšie.

Solidarita s Ukrajinou

Európska rada v záveroch summitu vyjadrila podporu novej ukrajinskej vláde. Únia je údajne pripravená zintenzívniť svoju humanitárnu pomoc. Pripomenula však aj potrebu ďalších politických a ekonomických reforiem.

Od soboty začínajú na anektovanom Krymskom polostrove platiť nové hospodárske sankcie. Tie sú rozšírením už existujúcich ekonomických opatrení voči Ruskej federácii aj na oblasť, ktorú únia stále považuje za ukrajinské územie. Summit o nich priamo nerozhodoval.

Rok 2015 odštartuje energetická únia

Európska rada sa na poslednom stretnutí v tomto roku dohodla aj na pracovnom programe na najbližšie mesiace. Okrem prehlbovania spolupráce na poli energetiky budú najbližšie summity EÚ o jednotnom digitálnom trhu, finalizácii obchodných dohôd a o boji proti daňovým únikom.