Aj klikať treba zodpovedne

Foto: www.mmisso.com

Krátka správa

Deti sú skupinou, ktorá považuje internet za normálnu súčasť bežného života. Až 40% mladistvých, ktorí nadviazali kontakt s inou osobou prostredníctvom internetu, bolo požiadaných o následné osobné stretnutie a zoznámenie sa. Viac ako polovica z požiadaných ponuku na stretnutie skutočne prijme. Z tých, čo sa vydajú na “rande na slepo”, iba okolo 50% informuje o tom svojich rodičov. Vypovedajú o tom správy Eurostatu z rokov 2003 a 2006.

Každý piaty užívateľ sa na internete vydáva za niekoho iného, než je v skutočnosti! Problémom internetu totiž je, že poskytuje relatívne vysokú mieru anonymity. Predovšetkým deti a mladiství, si nemôžu byť istí, či ich bude na dohovorenom mieste čakať rovesník, čo býva o pár ulíc vedľa, alebo kriminálnik. Hoci väčšina virtuálnych zoznámení prebehne normálne a bezpečne, internet je predsa len slobodnejším priestorom pre plánovanie trestných činov zo strany pedofilov a násilníkov.

Neuváženým používaním internetu nie sú však ohrozené len deti, ale aj každý jeden dospelý, ktorý vstupuje do virtuálneho sveta. Aj pre túto vekovú kategóriu sa stala elektronická sieť súčasťou života. Pre ilustráciu niekoľko štatistík Eurostatu, ktorý skúmal správanie sa obyvateľov vo všetkých 27 krajinách EÚ:

  • V roku 2007 nakupovalo tovary a služby cez internet 30% obyvateľov. Elektronické platby sú najobľúbenejšími v Dánsku, Holandsku a vo Veľkej Británii, kde si viac ako polovica populácie radšej otvorí web, než by mala zájsť pešo do obchodu. Najmenej (3%) sa cez internet nakupuje v Bulharsku a Rumunsku. Na Slovensku je tento podiel 16%.
  • Ďalších 12% používateľov internetu uvažovalo o elektronickej platbe za tovar, ale nakoniec ju neuskutočnili z dôvodu obáv o zneužitie osobných údajov (kontaktné a platobné informácie). Najviac sa zadávania osobných údajov obávajú Španieli (27%) a Fíni (26%). Na Slovensku pre tieto obavy nenakupovalo elektronicky 8%.
  • Hoci sa Fíni takmer najviac obávajú elektronického nákupu, prechovávajú mimoriadne vysokú dôveru v služby elektronického bankovníctva na serveroch svojich bánk. Až 84% z nich využíva internet banking. Ten je tiež mimoriadne populárny v Estónsku (83%), Holandsku (77%), Švédsku (71%) a Dánsku (70%). Na Slovensku si nechalo službu aktivovať 27%. Digitálne spravovanie bankového účtu je najmenej obľúbené opäť medzi Bulharmi a Rumunmi (5% a 7%).
  • Problémom sú aj počítačové vírusy. Najviac počítačov napadli v Litve (41%), najmenej v susednej Českej republike (7%). Slováci zrejme pomerne často klikajú na menej bezpečné stránky, keďže až 23% z nich má skúsenosti s vírusom.

Na základe uvedomenia si týchto rizík a faktov bol dnešný deň (12. február) vyhlásený za Európsky deň bezpečného internetu. Vyhlásili ho Európska komisia a sieť INSAFE. Ide v poradí už o piaty ročník tejto kampane.

Európsky deň bezpečného internetu prebieha aj na Slovensku. Dnes bol oficiálne spustený projekt “Zodpovedne.sk” a v rámci neho Združená linka Pomoc.sk (0800 500 500). Otváracie podujatie sa uskutočnilo doobeda na Gymnáziu Ladislava Novomeského v Bratislave.

Projekt mal okrem iných otvárať aj minister vnútra, Róbert Kaliňák, ktorého však pre pracovné povinnosti zastupoval jeho hovorca, Erik Tomáš.

Projekt je zastrešený Európskou komisiou v rámci programu Bezpečnejší internet plus. V období 2005 – 2008 naň bolo vyčlenených 45 mil. eur. Ide o nadviazanie na predošlý Akčný plán pre bezpečnejší internet 1999 – 2004 s rozpočtom 38 mil. eur.

“Všetci veľmi dobre poznáte tzv. nástrahy internetu, akou je [aj] počítačový vírus. Stačí nesprávne kliknúť a už ho máte v počítači. Častejším javom je neželaná pošta. Stačí opäť len kliknúť a už ju tam máte”, povedal počas otváracieho prejavu projektu Zodpovedne.sk Erik Tomáš, hovorca ministra Kaliňáka.

“Internetom sa šíri [..] napríklad pedofília, pornografia, sexuálne obťažovanie, podvody, obohacovanie, šikanovanie, dokonca násilie. [..] Chat je skvelá vec na komunikáciu medzi mladými ľuďmi za lacné peniaze. Je to o tom, že sa chcete zoznámiť s nejakým chlapcom, ženou, s dievčaťom. Len viete dobre, že na druhom konci je 17-ročná milá dievčina a nie 50-ročný muž? Neviete. Dajte si na to pozor a ak sa už chcete zoznámiť s niekým cez internet, radšej sa poraďte s rodičom alebo nejakou staršou osobou, ktorej môžete dôverovať”, dodal hovorca v prejave pred študentmi gymnázia a žiakmi z iných škôl.

Na záver prezradil víziu Ministerstva vnútra SR: “Nechceme ostať nečinní ani my [..] a preto by sme v rámci tohto projektu do budúcnosti radi pripravili linku Stopline, na ktorú keď zatelefonujete a identifikujete nejakú nežiaducu stránku na internete, tak polícia okamžite zabezpečí jej zneškodnenie.”

Hovorca po skončení otváracieho programu pre EurActiv povedal, že minister považuje internetovú kriminalitu “za veľmi sofistikovaný druh trestnej činnosti, ktorý je nebezpečný najmä v tom, že páchatelia sú v anonymite. Preto viac, ako bojovať nejakou represiou, je dôležité bojovať prevenciou a osvetou a to medzi tými najzraniteľnejšími, medzi deťmi a mládežou.” To je podľa neho hlavná motivácia, prečo sa ministerstvo zapojilo do projektu Zodpovedne.sk.

Počas otváracieho ceremoniálu došlo k malému faux pas. Spomedzi najmladších žiakov bola vyzvaná jedna dobrovoľníčka, aby zavolala na linku Pomoc.sk a zistila, či jej dakto na druhej strane odpovie. Avšak operátor linky po predstavení sa žiačky neodpovedal.

Súčasťou projektu Zodpovedne.sk je aj produkcia nového televízneho magazínu Cookie.sk, ktorý bude moderovať slovenská herečka Andrea Kerestešová. Autori projektu vsadili aj na reklamné šoty prevzaté zo zahraničia – napríklad upútavky “Wo ist Klaus” alebo “Cybersex”. Okrem iného mali slovenskí žiaci možnosť zapojiť sa do súťaže. Tým najúspešnejším dnes odovzdal ocenenia Erik Tomáš.

Zodpovedne.sk spoluvytvárajú: občianske združenie eSlovensko, UNICEF, Ministerstvo vnútra a Európska komisia. Partnermi sú: verejný register domén SK-nic a mobilný operátor O2.