Anorexia postavila proti sebe Španielsko a Twitter

Španielska vláda sa rozhodla pre takýto postup po tom,, čo Twitter odmietol žiadosť o blokovanie profilov podporujúcich šírenie porúch príjmov potravy ako sú anorexia alebo bulímia. Oficiálnu žiadosť zaslal spoločnosti Skupina pre telekomunikačné delikty (Guardia Civil). Podľa španielskej polície používajú profily smerujúce k podpore anorexie či bulímie z 95 % ženy medzi 12 a 28 rokov.

Ministerka zdravotníctva Leire Pajin otvorí túto tému na stretnutí ministrov zdravotníctva v októbri, informovalo španielske ministerstvo. „Pochopiteľne to bude mať úplne inú váhu, než ako keby Španielsko konalo samostatne“, uviedla hovorkyňa španielskeho rezortu zdravotníctva.

„Je to problém, ktorý nie je iba náš ale je širší a je to niečo, čo sa šíri sociálnymi sieťami. Musíme sa spojiť a požiadať Twitter a ďalšie sociálne siete, aby nám pomohli blokovať alebo zastaviť šírenie takýchto profilov.“

Madrid požiadal sociálnu sieť Twitter, aby zablokoval také profily. Spoločnosť ale uviedla, že nehodlá obmedzovať slobodu slova.

„Twitter je pevne presvedčený o dôležitosti slobody slova a pracuje na tom, aby zabezpečil maximalizáciu tejto slobody. Obmedzenie slobody slova na Twitteri (a iných formách sociálnej komunikácie) by mohlo mať za následok, že sloboda, ktorá sa rešpektuje v reálnom svete sa obmedzí v online prostredí“, uviedla spoločnosť prevádzkujúca slávnu mikro-bloggovú platformu v odpovedi španielskej vláde.

Vláda sa rozhodla Twitter o reguláciu problematického obsahu požiadať a nie ísť súdnou cestou, kde by žiadala ich zatvorenie.  Ministerstvo zdravotníctva uznáva, že podpora anorexie a bulímie nie je zločinom a profil na akejkoľvek sociálnej sieti je možné zavrie len na súdny príkaz. Spoliehali sa však na „dobú vôľu“ Twitteru. Ministerstvo zdravotníctva zriadilo emailovú adresu, kde je možné takéto profily nahlasovať.

Stránky obsahujúce tipy smerujúce k rozvinutiu niektorej z foriem príjmu potravy nie sú na internete zvláštnosťou, so sociálnymi sieťami sa ich penetrácia medzi ohrozenou populáciou rozšírila natoľko, že sa dostali do agendy štátnych orgánov.

EurActiv/Reuters