Barrosova Komisia o online pirátoch už nerozhodne

Očakávalo sa, že v prvom polroku 2009 Európska komisia predstaví dva návrhy pre boj s online pirátstvom. Posolstvom oboch dokumentov mali byť celoeurópske prísnejšie opatrenia a obmedzenia pre voľné a nelegálne zdieľanie dátového multimediálneho obsahu. Na začiatku roka 2008 vydala Komisia komuniké, v ktorom načrtla väčšinu z nich. Medzi nimi sa nachádzal aj tzv. francúzsky model troch krokov, podľa ktorého by bolo možné uložiť poskytovateľom internetového pripojenia povinnosť „obmedziť alebo zrušiť prístup na web tým, ktorí ilegálne zdieľajú dáta“.

Po tom, čo sa diskusia o téme online zdieľania dát „zradikalizovala“, Komisia ju zmrazila, povedal pre EurActiv predstaviteľ exekutívy. Doplnil, že na rozhodnutie mal vplyv najmä silný lobing firiem vydávajúcich obsah (najmä hudobný).

„Nebude žiadne odporúčanie. Komisia neskôr predstaví iba tematické návrhy“, ktoré bude môcť použiť nová Komisia po tom, čo bude na konci roka 2009 alebo v roku 2010 menovaná do úradu, vysvetlil Martin Selmayr, hovorca komisárky Viviane Redingovej, zodpovednej za informačnú spoločnosť a médiá.

Súčasná Komisia sa nebude zaoberať ani ostatnými návrhmi pre boj proti online podvodom, ktoré sa plánovali ako súčasť revízie Smernice o elektronickom obchodovaní (e-Commerce). Komisia mala pôvodne 26. februára 2009 poslať zúčastneným stranám pripomienkovací dotazník. Oliver Drewes, hovorca komisára pre vnútorný trh Charlieho McCreevyho, pre EurActiv povedal: „Nebude žiadny dotazník a žiadna správa. Komisia nebude do konca svojho mandátu revidovať smernicu.“