BEREC : Mobilní operátori blokujú Skype

foto: Apple iPhone, zdroj: TASR

Predbežné zistenia BEREC (Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie) naznačujú využívanie praktík blokovania služieb prenosu hlasu cez IP (VoIP), píše BEREC vo svojom stanovisku.

Ide o zistenia prieskumu, ktorý realizoval BEREC na vzorke 250 operátorov pevných liniek a 150 mobilných operátorov v Európe.

Podľa európskych regulátorov, služby VoIP (ktoré využíva aj Skype) blokujú väčšinou mobilní operátori, zatiaľ čo siete P2P (peer-to-peer) blokujú alebo spomaľujú (tzv. throttling ) mobilní operátori, ako aj operátori pevných liniek.

Štvrtina respondentov uviedla, že tieto praktiky používajú z bezpečnostných dôvodov.

BEREC tvrdí, že podobné techniky je možné využívať v prípade, ak neznevýhodňujú žiadnu špeciálnu aplikáciu, ale to v tom prípade neplatí. Operátori teda svojim konaním diskriminujú určité služby.  

Obmedzovanie konkurencie?

Sektoroví analytici zdôrazňujú, že telekomunikačné spoločnosti môžu blokovať služby svojich rivalov a takýmto spôsobom obmedzovať konkurenciu online platforiem.

Skype je so svojou ponukou volania zadarmo prostredníctvom internetu a lacných telefónnych služieb populárnou alternatívou k telekomunikačným operátorom.

Telekomunikační operátori sa obraňujú tým, že filtrovanie, blokovanie alebo spomaľovanie je nevyhnutné pre normálne fungovanie sietí, z čoho v konečnom dôsledku profitujú všetci internetoví používatelia. Ide o prevenciu preťažovania sietí.

Tým, že sa stále väčšie množstvo služieb presúva na web, operátori sa ocitajú v pokušení blokovať služby konkurentov, ktoré dosahujú vysoké zisky. Hrozí tak narušenie tzv. internetovej neutrality.

Neelie Kroesová, eurokomisárka pre digitálnu agendu, k problému zatiaľ stanovisko neposkytla. Upozornila však, že Komisia „uvíta rozvoj nových obchodných modelov, ktoré vytvárajú zvýšenú dynamiku na trhu.“ Zároveň dodáva, že „užívatelia musia mať možnosť ľahko a rýchlo meniť svojich operátorov.“

Komisia dá k novým zisteniam definitívnu odpoveď, až keď ich BEREC zverejní v podobe komplexnej správy s návrhom riešení. Malo by to byť v lete.

Pozície

Eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová napísala vo svojom stanovisku: „Požiadali sme BEREC, aby dôkladne posúdil situáciu. Potrebujeme vedieť, aká je situácia – či zákazníci naozaj vedia, pod aké služby sa podpisujú, aký je rozsah praktík, typu spomaľovanie alebo blokovanie, aký je ich efekt na spotrebiteľskú voľbu a dopad na kvalitu služieb pre koncového užívateľa.“

Hovorca Skype pre EurActiv: „BEREC potvrdil realitu, na ktorú sme upozorňovali už niekoľko rokov: že v Európe existuje systematická a svojvoľná diskriminácia voči internetovej inovácii a užívateľskej voľbe.“

„Tešíme sa na záverečné zistenia BEREC, ale ešte viac na kroky, ktoré budú nasledovať zo strany úradov,“ povedal hovorca.