Biometrické pasy prichádzajú už aj na Slovensko

Krátka správa

Po troch rokoch sľubov a odkladania sa aj Slovensko pripojí k iným krajinám Európskej únie a začne vydávať tzv. europasy. Ide o úplne nové cestovné doklady, ktoré – na rozdiel od terajších – budú obsahovať postupne niekoľko biometrických znakov. Zaväzuje nás k tomu európska legislatíva, ktorú sme doteraz neboli schopní plniť. Predchádzajúce vedenie Ministerstva vnútra malo totiž problémy s verejným obstarávaním na systém výroby týchto dokladov.

Podľa denníka Pravda budú môcť občania o vydanie nového pasu požiadať od 15. januára 2008. Polícia odkazuje, že ľudia by tých pár týždňov mali radšej počkať a urobia najlepšie, ak do polovice januára o vydanie pasu v starom formáte žiadať nebudú.

Slovenské „europasy“ budú obsahovať zatiaľ len jeden biometrický znak. Bude ním digitálna mapa tváre nahrádzajúca doterajšiu fotografiu. Mapa je dokonalým biometrickým znakom v tom, že na rozdiel od fotografie ju nemožno „oklamať“ zarastením tváre, parochňou, alebo mejkapom. Hovorkyňa ministerstva vnútra, Silvia Miháliková, pre EurActiv.sk povedala, že žiadateľom o pas stačí prísť priamo na príslušné pasové oddelenie a „digitálnu mapu tváre mu zosnímu priamo tam, potrebovať bude iba kolok.“

Podľa Mihálikovej „v priebehu roka 2009 by do pasov mal pribudnúť aj ďalší biometrický znak – odtlačok prsta.“ Zatiaľ to nie je možné, nakoľko neexistuje jednotný celoeurópsky predpis pre jeho používanie (čítanie). Predpokladá sa, že tento problém vyrieši Únia do polovice budúceho roka. Ak o rok a pol pribudne ďalší biometrický znak, možno to bude znamenať vydávanie úplne nových pasov. Hovorkyňa slovenského ministerstva to síce odmietla komentovať, ale podľa niektorých odborníkov doplniť odtlačok prsta do „europasov“ možné nebude.

Cestovné doklady s biometrickými znakmi nie sú „špecialitou“ Európskej únie. Postupne k ich používaniu pristupujú vyspelé krajiny po celom svete. Ich dokonalé falšovanie je totiž takmer nemožné. Najmä po 11. novembri 2001 krajiny urýchlili prípravu na ich používanie ako jeden z nástrojov na odhaľovanie zločincov. Okrem toho používanie cestovných pasov s biometrickými znakmi je jednou z podmienok Spojených štátov amerických na zrušenie vízovej povinnosti, o čo sa EÚ usiluje vo vzťahu k novým členským krajinám už dlhšiu dobu.

Staré slovenské pasy budú môcť byť používané aj naďalej a to do ukončenia ich platnosti. Zároveň však budú môcť požiadať o vydanie nového „europasu“ s biometrickými znakmi, ak taký budú potrebovať. Nový pas im bude vydaný bez ohľadu na ukončenie platnosti toho starého. „Platí však zásada, že jeden občan môže mať maximálne dva cestovné doklady,“ upozorňuje S. Miháliková. Pre vydávanie nových pasov zároveň platia doterajšie termíny (max. do 30 dní, v praxi 2 – 3 týždne) i možnosť kontrolovať stav vybavenia žiadosti prostredníctvom internetu alebo SMS.