Broadband: Slovensko je v EÚ na chvoste

ideme.net

Uplynulý týždeň uskutočnil tretí ročník konferencie iDeme. Okrem iného sa v rámci programu hovorilo o súčasnom stave i budúcich úlohách, projektoch, víziách a smerovaní elektronizácie verejnej správy a širokopásmového internetu.

Slovensko sa medzi ostatnými členskými krajinami EÚ umiestňuje na poslednom mieste štatistike využívanie širokopásmového pripojenia do internetu (pre porovnanie, na prvých miestach sú Dánsko, Holandsko a Švédsko). V roku 2008 sa vytvorilo 14 miliónov nových pripojení v krajinách EÚ, čím sa dosiahla priemerná miera rozšírenia pevného širokopásmového internetu na úrovni 22,9 percenta. Slovensko si však na svoj účet pripisuje najmenej z nich, informoval predseda Českej asociácie elektronických komunikácií Zdeněk Vaníček vo svojej prezentácii.

Na jednej strane sa prehlbuje odstup medzi najvyspelejšími a menej vyspelými z hľadiska rozvinutia, na druhej strane ostáva DSL mocnou obchodnou zbraňou a stále hlavnou širokopásmovou technológiou, doplnil Vaníček. Aj keď sa na Slovensku a v Čechách rozvíjajú bezdrôtové siete Wifi, ide skôr len o podporný nástroj pre šírenie konektivity do odľahlých miest.

Česká republika ako predsednícka krajina EÚ ponúkla niekoľko myšlienok na podporu broadbandu. EÚ prijala tento rok tri protikrízové balíčky, z ktorých päťmiliardový (najmenší) je určený práve na podporu rozvoja broadbandu vo vidieckych oblastiach. Podľa Vaníčka to však má jeden háčik:

Ďalšou témou bola budúcnosť internetu z pohľadu európskych krajín. Niektoré z nich deklarujú svoje národné ambície – napríklad Švédsko sa chce stať do roku 2015 "leading internet nation" na základe programu "Ambient Sweden". podľa Vaníčka je to však "riskantné":

Pre Európsku úniu je prioritným koncept eGovernment. Vaníček však s jemnou iróniou podotkol, že projektov s malým "e" sa prijalo už mnoho: "Európska komisia vymýšľa ako na bežiacom páse rôzne plány, projekty, predstavy a programy, ktoré majú viesť k nejakému cieľu. Otázkou ostáva, koľko projektov s týmto malým "e" sa presadilo do takej miery, že sa stali súčasťou života. Bez moderných komunikácií to istotne nejde, ale nejde to tiež bez ďalších dôležitejších prvkov."

Napokon predstavil legislatívne piliere v Českej republike – zákon o elektronických úkonoch a autorizovanej konverzie dokumentov. Spomenul  tiež systém tzv. dátových schránok, ktorý sa však nezaobišiel bez kritiky. Na jednej strane to je fikcia doručenia do 10 dní, na druhej strane novela vyššie spomenutého zákona, ktorá má spolu s týmto zákonom platiť od 1. júla tohto roka.