Brusel sa obáva obmedzenia internetovej slobody

Zdroj: TASR, Henrich Mišovič

IT firmy sa obávajú, že úrady by mohli na základe zákona o zastavení internetového pirátstva (SOPA) alebo zákona o ochrane intelektuálneho majetku (PIPA) zakázať ich webové stránky pre údajnú podporu pirátstva. Preto spoločnosti ako eBay, Facebook, Google, Twitter a Mozilla nahlas protestujú proti týmto zákonom.

„Podobne ako mnohí ďalší obchodníci, podnikatelia a internetoví užívatelia, protestujeme proti týmto zákonom. Existujú aj sofistikovanejšie formy, ako zrušiť zahraničné podvodné stránky bez toho, aby sme cenzurovali internet,“ povedal hovorca Google pre Reuters.

Wikipedia včera dočasne znemožnila prístup na svoju webstránku na protest proti dvom navrhovaným zákonom, avšak nezískala významnejšiu podporu iných firiem.

Obavy ohľadom novej americkej legislatívy rastú aj v Európskej únii. Podľa Ryana Heatha, hovorcu podpredsedníčky Európskej komisie pre digitálnu agendu Neelie Kroesovej, Európska únia veľmi pozorne monitoruje vývoj v Spojených štátoch. „Dnešný protest jasne ukazuje, že digitálna agenda je momentálne hlavnou politickou témou,“ povedal Heath.

„Aj keď si uvedomujeme dôležitosť boja proti nelegálnemu internetovému obsahu, prostriedky, ktorými to chceme docieliť, musia byť efektívne, primerané a musia zachovávať výhody otvoreného internetu. Taktiež očakávame, že Spojené štáty minimalizujú účinky svojej legislatívy mimo svojho územia.“

Marietje Schaaková, holandská liberálna europoslankyňa, ktorá bola nedávno poverená vypracovanim správy o internetovej slobode vo svete, vedie kampaň za zmenu týchto zákonov. Vo svojom liste americkému kongresu píše, že SOPA a PIPA „sú škodlivé jednak pre internet, ktorý je kormidlom hospodárskeho rastu, ale tiež pre základné práva na celom svete".

Podľa nej by zákony umožnili blokovať celé webové stránky, ktoré nedodržujú autorské práva, alebo ich nedodržiavanie aspoň umožňujú, čo sa dá interpretovať veľmi široko. „Veľmi ma to znepokojuje, pretože ide o neprimerané a tvrdé opatrenie,“ povedala Schaaková pre EurActiv a dodala, že zákony „zasahujú srdce a jadro internetovej infraštruktúry“. Ak zákony v tejto podobe prejdú, americkí legislatívci podľa nej vkročia  na „tenký ľad“.

Legislatíva je hlavnou prioritou pre firmy v zábavnom priemysle, vydavateľov, farmaceutické spoločnosti a mnohé ďalšie priemyselné skupiny.

Asociácia amerického hudobného priemyslu (RIAA) protest Wikipedie označila za vtip. „Je čas ukončiť tieto senzácie a tí, ktorým ide naozaj o nelegálne stránky, by mali prehodniť svoju rétoriku a začať s nami spolupracovať na zmysluplnom riešení.“