Bude nelegálne sťahovanie obsahu minulosťou?

foto: zdroj- flickr. Protest proti zavedeniu zákona Hadopi vo Francúzsku

Zdá sa, že Európsky parlament sa stále nevie dohodnúť na tom ako ukončiť nelegálne sťahovanie. Podobná debata ako prebieha v súčasnosti sa už odohrala minulý rok pri schvaľovaní telekomunikačného balíčka.

Pri včerajšom hlasovaní sa 13 poslancov EP z výboru pre právne záležitosti (JURI) vyjadrilo v prospech návrhu Francúzsky Marielle Gallo a ôsmi poslanci boli proti. Tí, ktorí hlasovali za pochádzajú zo strany ľudovcov a z Aliancie liberálov a demokratov Európy (ALDE), zatiaľ čo poslanci Socialistov a demokratov vyjadrili nesúhlasné postoje.

Podľa socialistov totiž správa dáva vládam mandát na to, aby zaviedli pravidlo „Trikrát a dosť“, ktoré užívateľom internetu preruší spojenie ak ich orgány tri krát prichytia, že nelegálne sťahovali obsah.

Gallo však toto tvrdenie odmieta a hovorí, že nie je za uvedenie pravidla do praxe. Namiesto toho uprednostňuje španielsky návrh, ktorý momentálne prechádza schvaľovacím procesov v tamojšom národnom parlamente v Madride. Španielsko chce presadiť stratégiu, ktorá tiež rozdelila zákonodarcov, a to, že príslušné orgány zablokujú tie internetové stránky, o ktorých sudcovia rozhodnú, že užívateľom ponúkajú možnosť nelegálneho sťahovania.

Gallovej poradcovia obviňujú frakciu socialistov z toho, že ju vykresľujú ako zástankyňu tvrdej línie len preto, že pochádza z rovnakej pravicovej strany ako francúzsky prezident Nicolas Sarkozy- a to Úniu pre ľudové hnutie (UMP), ktorá je dlhodobo známa ako zástanca postoja „trikrát a dosť“.

Navyše, správa je protirečivá, lebo jasne hovorí o veľkých stratách, ktoré odvetviu kultúry prinieslo pirátske sťahovanie obsahu, ale zároveň Komisiu žiada o kvantifikovanie strát kvôli nedostatku dôveryhodných zdrojov ohľadne týchto strát.

O správe, podľa ktorej pirátstvo povedie k stratám odvetvia vo výške 240 miliónov do roku 2015 a k úbytku pracovných miest o 1,2 milióna poslankyňa EP za socialistov Francoise Castex tvrdí, že ju sponzorovala spoločnosť Universal pôsobiaca v odvetví kultúry a zábavy.

Írsko je prvou krajinou, ktorá zavádza prístup „trikrát a dosť“ do praxe po tom, čo tamojšieho poskytovateľa internetových služieb Eircom zažaloval hudobný priemysel. Francúzska verzia tohto zákona, Hadopi, čaká na rozhodnutie zo strany najvyššieho orgánu štátu (Conseil d´État), ktorý sa podľa všetkého v nasledujúcich týždňoch rozhodne na základe výsledku hlasovania v Európskom parlamente.