Budeme mať lacnejšie SMSky?

„Videla som štatistické údaje Asociácie GSM: Cena roamingovej správy SMS dosahuje 28 centov, teda [o cent menej než] 29 centov, ktoré stanovili národní regulátori v januári ako strop. Nie som tým potešená,“ komentovala včera dôvody svojho záujmu o ceny roamingových SMS správ komisárka Viviane Reding, zodpovedná za informačnú spoločnosť.

Reding dala najavo, že v blízkej dobe sa majú mobilní operátori pripraviť na nariadenie, ktoré stanoví cenový strop pre SMS v sieťach operátorov v iných členských krajinách EÚ. Nadviazala tak na svoje ultimátum z februára tohto roku, kedy označila 1. júl za termín, do ktorého nebude konať a bude čakať, ako sa k cenám postavia samotní poskytovatelia mobilných služieb. Komisárka sa vtedy nechala počuť, že bude ochotná akceptovať cenový rozdiel medzi štandardnou a roamingovou správou vo výške 2-3 centov (EurActiv 12/02/08).

Komisárka je právom nespokojná aj podľa predstaviteľov Belgicka, Dánska a Holandska. Počas včerajšej Rady ministrov sa jej posťažovali na „neakceptovateľné“ nerovnosti roamingových poplatkov.

Mobilní operátori reagovali na Redingovej slová vyhlásením, že v období apríl 2007 – apríl 2008 došlo k celoeurópskemu poklesu cien roamingových SMS o 18%. „Je to jasný trend zlacňovania,“ povedal pre EurActiv David Pringle, hovorca Asociácie GSM. Dodal, že Komisia by mala mať na pamäti možnosť užívateľov prijímať správy SMS v zahraničí bezplatne, hoci to operátorom spôsobuje zvýšené náklady.

Hoci sa čoraz častejšie hovorí o regulovaní cien SMS správ, nie je jasné, či sa bude Komisia zamýšľať aj nad úpravou roamingových poplatkov za využívanie dátových služieb. Operátori tvrdia, že trh s mobilným internetom sa zatiaľ len vyvíja a je preto predčasné rozmýšľať o netrhových zásahoch. Aj Redingová sa zatiaľ vyjadruje veľmi vágne. Pre EurActiv vyhlásila: „Od Parlamentu sme dostali mandát regulovať oboje, roamingové SMS správy a roamingové dáta. Po preskúmaní štatistík o znižovaní cien sa rozhodneme, čo spravíme.“