Buzz spoločnosti Google „spĺňa pravidlá o ochrane súkromia“

logo Google Buzz

Veľká Británia je zatiaľ posledná krajina, ktorá sa sťažuje na nedostatok základnej ochrany súkromia na stránke Buzz. Pripojila sa tak ku Kanade, Francúzsku, Nemecku, Španielsku a ďalším piatim krajinám, ktoré namietajú voči nastaveniu stránky. Naopak, Európska únia je s Google Buzz spokojná a tvrdí, že spoločnosť spĺňa jej pravidlá o ochrane súkromia.

Pokiaľ sa podľa Únie nezverejňujú údaje užívateľa bez jeho predošlého vedomého súhlasu, Buzz neporušil žiadne podmienky. Používatelia konta Gmail sa automaticky stávajú členmi Buzz, majú však možnosť sa odhlásiť.

Národných regulátorov oblasti súkromia však znepokojuje to, ako Google zaobchádza so súkromnými informáciami držiteľov účtov Gmail. Trvajú na tom, že užívatelia by mali mať „plnú kontrolu“ nad využívaním údajov o svojej osobe.

V liste, ktorý v pondelok 19. apríla zaslali regulátori výkonnému šéfovi spoločnosti Google Ericovi Schmidtovi sa píše, že Buzz preukázal „žalostnú nevšímavosť voči základným pravidlám a zákonom na súkromie“.

List sa netýka len sociálnej siete, ale aj mapovej služby spoločnosti nazvanej StreetView.

V prehlásení Google uviedol, že sťažnosti regulátorov tento rok už riešil a nemieni sa k tejto záležitosti viac vracať. Spoločnosť ale priznala, že nie vždy uviedla všetko načas na správnu mieru.

„Samozrejme, že sa nám všetko nepodarí vždy na sto percent. Veľmi sa však snažíme úprimne hovoriť o tom, aké dáta a načo využívame, ako aj budovať zmysluplnú kontrolu našich produktov.“

Hovorca Európskej komisie povedal, že tá síce nemôže stíhať jednotlivé spoločnosti, ale bude spolupracovať s národnými regulátormi súkromia na tom, aby sa zaistilo, že sa dodržiavajú pravidlá EÚ v oblasti ochrany údajov.

„Je na členských štátoch, aby overili, či dodatočné nastavenia ochrany súkromia Google (ktoré nasledovali po sťažnostiach z viacerých strán) týkajúce sa služby Buzz zodpovedajú tomuto princípu, o ktorom sme už predtým informovali,“ dodal hovorca.