Cenové rozdiely za mobilné volania v EÚ sú obrovské

Zdroj: Jeroen Elfferich, www.creativecommons.org

Majitelia mobilných telefónov v EÚ čelia veľkým rozdielom v cenách za rovnaké služby. Najväčší rozdiel – až 774 % – je v cenách tuzemských hovorov medzi najlacnejšou Litvou a najdrahším Holandskom.

Európska komisia v utorok (6.8.) upozornil, že rozdielne ceny nie je možné vysvetliť rozdielmi v kvalite, rozdielmi v nákladoch na poskytnutie konkrétnej služby ani rozdielmi v kúpnej sile obyvateľstva jednotlivých štátov.

Porovnala pritom priemerné ceny za minútu hovoru za rok 2011. Na Slovensku a v Dánsku boli na úrovni priemeru celej EÚ – 9,1 centa/min. Spomedzi susedných krajín boli lacnejšie telefonáty v Rakúsku, Maďarsku aj Poľsku.

 

„Tieto čísla ukazujú, že 28 národných telekomunikačných trhov, ktoré sú dnes v Európe, neponúka spotrebiteľom také výhody, ako jednotný trh. Preto EÚ ako taká musí konať rýchlo, aby sa vybudoval skutočný jednotný trh a dosiahlo ozajstné prepojenie Európy ako svetadielu,“ uviedla eurokomisárka zodpovedná za digitálnu agendu Neelie Kroesová.

V prípade iných kategórií základného tovaru a služieb na európskom jednotnom trhu sú cenové rozdiely ďaleko menšie. Napríklad liter mlieka sa dá kúpiť kdekoľvek v EÚ za cenu medzi 0,69 a 0,99 eura, čo predstavuje cenový rozdiel 43 %. Ceny iPadu sa v celej EÚ líšia len o 11 %.

Komisárka v septembri predstaví nový balík opatrení, ktorého cieľom je posilniť jednotný trh s telekomunikáciami.

Koncom mája podpredsedníčka EK Neelie Kroes oznámila, že ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu chce v Únii úplne zrušiť poplatky za roaming.

„Zníženie roamingových poplatkov v EÚ sa páči každému. Je to jediná vec, ktorú ocenili dokonca aj eurokritici. A bez EÚ by sa nikdy nebola dosiahla,“ povedala europoslancom. „Z právneho alebo ekonomického hľadiska môže roaming zaniknúť, len ak bude existovať skutočný jednotný trh.

„Práve takéto malé, no praktické kroky, ktoré zjednodušujú život ľudí a odstraňujú neviditeľné hranice, sú tými najpevnejšími stavebnými kameňmi spoločného európskeho projektu,“ reagovala na oznámenie komisárky v máji slovenská europoslankyňa Anna Záborská (EĽS, KDH).

Zrušenie roamingu a zavedenie paušálnej all-inclusive komunikačnej tarify žiada aj stále aktívna Európska občianska iniciatíva.