Digitalizácia zvyšuje obavy z rušenia signálu

Nemecký sieťový regulátor Bundesnetzagentur bude na budúci týždeň dražiť 800 MHz spektrové pásmo mobilným operátorom Vodafone, E-plus, O2 Télefonica a T-mobile. Kabel BW pritom práve prehrala súdny spor, ktorým sa pokúšala tomuto obchodu zabrániť.

„Očakávame masívne rušenie signálu na televíznych a iných prijímačoch,“ povedal v rozhovore s novinármi výkonný technologický riaditeľ v treťom najväčšom nemeckom káblovom operátorovi Kabel BW.

Predstaviteľ EÚ však pre EurActiv povedal, že na to, aby vyhoveli každému operátorovi a každej službe, je potrebné, aby EÚ prediskutovala, čo presne predstavuje „znesiteľné rušenie“. Testy začali tento rok v Nemecku a mali dokázať, či siete Long Term Evolution pre mobilné telefóny- považované za ďalšiu generáciu širokopásmovej technológie- rušia širokopásmové služby. Hoci výsledky preukázali len malé rušivé vplyvy, kritici namietajú, že do vyšetrovania neboli zapojené takmer žiadne siete LTE, čo robí výsledky testov irelevantné.

V Holandsku napríklad testy ukázali, že aj po použití káblov na zníženie citlivosti frekvenčných pásiem LTE, existovala stále 50- percentná šanca rušenia signálu v prípade, že sa mobilný telefón používal vo vzdialenosti jeden meter od televízie.

„Rušenie signálu by mohlo zabrzdiť rast a inovácie v digitálnej televízii a HD službách, keďže tieto si vyžadujú minimálnu úroveň kanálov na to, aby dosiahli požadované výsledky,“ povedal pre EurActiv Hans Bakhuizen z holandskej verejnej televízie NOS.

V krajinách, kde je vysoké televízne pokrytie, ako napríklad 95 percent v Holandsku, by to mohlo predstavovať problém, tvrdí Bakhuizen.

Názor odvetvia, ktorý udáva Medzinárodná telekomunikačná únia je, že neveľké rušenie je tolerovateľné, pokiaľ sa tým dosiahne určitá kvalita služieb. Lobisti v Bruseli však namietajú, že nie je dostatok informácií o tom, ako veľmi škodlivé by mohli byť siete LTE voči digitálnemu vysielaniu.

„Nemôžeme merať úroveň rušenia, ktoré spôsobia LTE siete televíziam, pretože v EÚ existuje len niekoľko LTE sietí, ktoré je možné testovať,“ hovorí Bridget Cosgrave z bruselskej advokátskej skupiny Digital Europe.