Dotácia na internet je už vyčerpaná

Krátka správa

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR už neprijíma žiadne žiadosti o dotácie v rámci programu Internet pre vzdelanie (IPV). Ten vznikol koncom minulého roka ako reakcia na akčný plán úloh Stratégie konkurenacieschopnosti SR do roku 2010. Cieľom programu je zvýšiť penetráciu vysokorýchlostného internetu v slovenských domácnostiach. Podľa všetkých dostupných štatistík sme v tejto oblasti na  chvoste Európskej únie a prieskumy ukazujú, že najväčšou prekážkou je cena takéhoto pripojenia. Odborníci pritom upozorňujú, že pomalšie formy internetového pripojenia sú jednak drahé, jednak neumožňujú na internete dlhší čas vyhľadávať potrebné informácie, preto sú nevhodné tak pre používanie internetu na vzdelanie, ako aj na komunikáciu s úradmi.

Minulá vláda preto vyčlenila v štátnom rozpočte na rok 2006 240 miliónov korún na podporu vysokorýchlostného internetu v domácnostiach. Program IPV však bol pôvodne určený iba pre mladých ľudí, najmä študentov. Vysokoškolský študenti ho však hromadne kritizovali, lebo dotované pripojenie umožňuje zriadiť iba na adrese trvalého bydliska, nie napr. na internáte či na prechodnom bydlisku. Po nástupe Smeru-SD k moci nová vláda zrušila vekovú hranicu a od októbra mohol o dotáciu požiadať každý. Štát takto zaplatí občanom mesačne 234 korún za pripojenie po dobu dvoch rokoch. Podľa vládneho splnomocnenca  pre informatizáciu Miroslava Kukučku spomedzi 59 poskytovateľov internetu z programu profituje najviac T-com, T-mobil, Slovanet, Wimax, Exte. Condornet a UPC Broadband Slovakia.

V tomto roku bola dotácia určená pre 40 tisíc žiadateľov. Tento počet sa už naplnil, preto viac nie je možné o dotáciu žiadať. Budúcnosť programu je však neistá. Ešte začiatkom minulého roka pravicoví politici kritizovali myšlienku štátnej podpory pripojenia domácností k internetu. Náhla zmena ich postoja sa preto spájala s blížiacimi sa voľbami. Už pri štarte programu vtedajší vicepremiér Ivan Mikloš odmietol prisľúbiť, že sa v ňom bude pokračovať aj v ďalších rokoch. Ani v tejto chvíli sa nikto z kompetentných nechce k budúcnosti tohto programu vyjadrovať a nie je jasné, či sa naň v štátnom rozpočte nájdu financie aj v povolebnom roku. Podľa Štatistického úradu SR má rýchly internet 43% slovenských domácností.