e-Government by mal fungovať na platforme open-source

Komisárka Nellie Kroes vyzvala na programovanie aplikácií e-government na platforme open-source, teda s otvoreným zdrojovým kódom. Ide o jej odpoveď na nedávnu petíciu za používanie open-source v európskych inštitúciách, predovšetkým v Európskom parlamente (EurActiv 22/05/08).

Kroes dnes (10.6.) ráno v Mníchove otvorene povedala, že verejné inštitúcie by mali používať voľne prístupné technológie a nepoškodzovať tak verejnú súťaž, resp. nútiť občanov kupovať komerčné softvérové produkty, ktoré sa viažu na konkrétne patentované technológie. „Žiadneho občana alebo firmu nemožno nútiť alebo nabádať k uprednostneniu uzatvorenej technológie pred otvorenou, pretože vláda sa tak už rozhodla,“ dodala komisárka. Úrady v Mníchove používajú open-source riešenia, za čo ich Kroes označila za vzor pre európske inštitúcie.

Veľmi nekompatibilným hriešnikom je najmä spoločnosť Apple a jej produkt iPod. Mp3 prehrávač si vyžaduje inštaláciu nástroja iTunes, ktorý je tiež nekompatibilný nielen s inými externými zariadeniami, ale aj s konkurenčnými on-line predajcami hudby. Na druhej strane, komisárka nepochybuje, že trh dokáže takéto nekonkurenčné praktiky prelomiť.

Kroes nešetrila ani Microsoft. Bez toho, aby vyslovene spomenula meno firmy, hovorila o objavovaní sa problémov dotýkajúcich sa konkurencie na trhu s technológiami. Priamo však pomenovala formát MS Office Open XML (OOXML), ktorý Microsoft zvýhodňuje vo svojom kancelárskom balíku MS Office a čelí za to v súčasnosti vyšetrovaniu (EurActiv 14/05/08). OOXML získal v apríli medzinárodný certifikát ISO a bol tak postavený do jednej úrovne s konkurenčným ODF – Open Document Format (EurActiv 03/04/08).

„Ak na rozhodnutie v kontexte ustanovenia štandardov vplýva menej technické hľadisko technológie a viac postranné dohody, podnety, balíkové a recipročné dohody alebo komerčný tlak, tieto rizika znečisťujú pravidlá konkurencie,“ uzatvorila Kroes.