ETNO: Komisia „iniciátorom“ optických sietí len naoko

Najväčší telekomunikační operátori v EÚ sa vyslovili za jasné pravidlá podpory budovania tzv. sietí ďalšej generácie (NGN), ktoré budú fungovať na princípe optických vlákien. Požiadavku vyslovili v čase, kedy európske inštitúcie vstupujú pomaly do záverečných fáz vyjednávaní o reforme pravidiel pre sektor telekomunikácií, ktoré bude definovať tzv. telekomunikačný balík.

„Nepožadujeme financovanie, ale jednoducho pravidlá, ktoré vytvoria regulačnú istotu, v rámci ktorej sa môžu NGN rozvíjať,“ hovorí v rozhovore pre EurActiv Michael Bartholomew z európskej asociácie dominantných telekomunikačných operátorov (ETNO). Myslí si, že súčasne pôsobiaci komisári a europoslanci by mali čo najskôr dospieť k dohode, alebo celú záležitosť jednoducho prenechať novej Komisii a novému Parlamentu.

„Vyzerá to, ako keby Komisia chcela vždy hrať úlohu veľkého iniciátora NGN. Čudujem sa, že prečo,“ hovorí Bartholomew. Predstaviteľ ETNO na adresu telekomunikačnej reformy, ako ju presadzuje Komisia, hovorí: „Je to veľmi dotieravý prístup k sektoru, ktorý je dynamický a inovatívny, ktorý je istým spôsobom korunným drahokamom Európy. Komisia sa teraz snaží regulovať jeho tovary, jeho služby a jeho ceny. Je to šialené a nebezpečné.“

Predpokladá sa, že poslanci by mali o telekomunikačnom balíku hlasovať v apríli, v júni by mali novú legislatívu definitívne potvrdiť ministri telekomunikácií EÚ. Tri európske inštitúcie (Rada, Komisia, Parlament) sa zatiaľ nedokázali dohodnúť na spoločnej pozícii. Európski poslanci predstavili viacero pripomienkových návrhov, voči ktorým sa ale ohradili menší a novovznikajúci operátori s odôdodnením, že ak by boli ich návrhy schválené, de facto by zvýhodňovali najväčšie telekomunikačné spoločnosti s dominantným postavením na trhu.

Postoj Komisie je dvojaký. Na jednej strane sa voči optických sieťam NGN stavia rezervovane, pretože prioritou je priniesť aspoň klasickú konektivitu do všetkých vidieckych a odľahlých oblastí. Na druhej strane, v roku 2008 prisľúbila podporiť ich výstavbu. Súčasne, Komisia ani za takmer rok nedokázala predstaviť návrh plánu podpory NGN. V súčanosti sa tiež diskutuje o možnostiach financovania; nemenovaný zdroj z prostredia Komisie v tejto súvislosti informoval, že aktuálne čerstvým návrhom je spojenie problematiky poplatkov za ukončenie hovoru v mobilných sieťach s NGN tak, aby boli mobilní operátori motivovaní investovať viac do rozvoja optických sietí, než do bezdrôtových (EurActiv 10/02/09).