EÚ tlačí na Brazíliu, aby odstránila bariéry v oblasti telekomunikácií

zdroj: Flickr, autor: iboy_daniel

Brazílsky národný plán predpokladá, že do roku 2014 bude širokopásmové pripojenie dostupné pre 70 percent populácie. To si ale vyžiada know- how a investície zo strany európskych spoločností, ktoré už v krajine pôsobia ako sa na konferencii EÚ- Brazília v Bruseli minulý týždeň dozvedeli operátori.

Predmetom obáv sú však naďalej regulačné bariéry, ktoré sú podľa mnohých najväčšou prekážkou pri investovaní. Napriek tomu, že od roku 2002 sa podarilo liberalizovať brazílske odvetvie telekomunikácií, domáce telekomunikačné spoločnosti ako Telebrás stále kontrolujú takmer 80 percent trhu v niektorých oblastiach, čím de facto bránia vstup na trh ostatným hráčom. Brazílsky telekomunikačný zákon navyše zakazuje partnerovi spoločnosti, aby mala viac ako päť percent aktív v inej firme z rovnakého sektora, čím penalizujú zahraničné spoločnosti, ktoré chcú v Južnej Amerike expandovať.

„Dúfame, že Brazília nespraví chybu v tom, že by zaviedla bariéry na investície v telekomunikačnom odvetví,“ povedala viceprezidentka spoločnosti Nokia pre Európu. Narážala tým na zákon, ktorý je v súčasnosti v brazílskom parlamente na schválenie. Ten rozhodne o tom, či krajina upustí od reštrikcií ohľadne prítomnosti zahraničného kapitálu v spoločnostiach poskytujúcich služby káblovej televízie.

Navyše, vzhľadom na nadchádzajúce parlamentné voľby (3. októbra) v krajine sa súčasný štátny tajomník pre vedu a technológiu Augusto Gadelho vyjadril, že nová brazílska vláda „bude musieť vyriešiť problém daňového zaťaženia“.