EÚ tlačí na telekomunikácie: znížte ceny hovorov

foto: Predajňa mobilného operátora Orange vo Veľkej Británii

„Vertikálne integrovaní sieťoví operátori by nemali brániť konkurencii v prospech svojho vlastného podnikania,“ povedala tento utorok (30. novembra) Kroes lobistom v oblasti telekomunikácií na konferencii v Bruseli. „Zakročíme ak sa niekto rozhodne zmeniť hracie podmienky pre ostatných,“ varovala.

Eurokomisárka sa totiž snaží vytvoriť pre všetkých hráčov na trhu rovnaké podmienky tým, že menším poskytovateľom sietí umožní prístup k „miestnym slučkám“- teda ku káblom, ktoré vedú od telefónnej ústredne až do domácností a vlastnia ich väčšinou najväčšie firmy.

„Klameme sami seba ak sa domnievame, že nediskriminačné opatrenia úplne vyhubili diskriminačné správanie dominantných operátorov,“ dodala Kroes, ktorá v prvej Barrosovej Komisii pôsobila ako eurokomisárka pre hospodársku súťaž a preslávila sa udelením rekordných pokút gigantom ako Microsoft, či Intel.

„Nalieham na národných regulátorov, aby neváhali podniknúť kroky proti akejkoľvek spoločnosti, ktorú pri tomto prichytia,“ povedala.

Varovanie prichádza len mesiac na to ako bola talianska Telecom Italia nútená pozmeniť veľkoobchodné ceny za prístup z 24 percent na 9,4 percenta po tom, čo obdržala list od Neelie Kroes. Dominantní hráči na trhu doposiaľ len s váhaním znižovali svoje ceny pre veľkoodberateľov. Argumentujú tým, že poplatky za infraštruktúru, ktorú sprístupňujú malým firmám, sú dôležité pre investovanie do sietí ďalších generácií, a mali by byť preto vyššie. „Ak sú poplatky za meď príliš malé, poškodzujeme tým investície do vlákien,“ uviedol zdroj z odvetvia.

Združenie zastupujúce telekomunikačných operátorov ETNO sa vyjadrilo, že eurokomisárka si uvedomuje dôležitosť prilákania investícií do vlákien. „Ako dnes zdôraznila podpredsedníčka Komisie Kroes, existuje tu riziko, že umelo znížené veľkopredajné poplatky za medené siete narušia cenovú úroveň na trhoch s širokopásmovým internetom a spôsobia, že optické produkty budú menej lákavé na investovanie,“ uviedlo združenie v prehlásení.

Už v septembri tohto roku komisárka zverejnila plán na zregulovanie prístupu k vysokorýchlostným sieťam, nazývaný aj Odporúčania pre siete ďalších generácií (NGN). Ako už naznačuje názov, dokument nie ze právne záväzný. Členské štáty sú v ňom podporované v tom, aby postupovali podľa odporúčaní EK, ale existuje len malá možnosť ako ich k tomu prinútiť.