EÚ v digitálnej oblasti napreduje pomalšie, než by chcela

shutterstock

Európska komisia skúma rozvoj v digitálnej oblasti v členských krajinách EÚ prostredníctvom indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI). Od minuloročného oznámenia stratégie jednotného digitálneho trhu Európa napreduje, no tempo pokroku sa spomaľuje.

„EÚ robí pokroky, ale príliš pomaly. Nemôžeme sa uspokojiť len s týmito výsledkami. Musíme konať, ak chceme dobehnúť Japonsko, USA a Južnú Kóreu. Na základe dnešného indexu predložíme v máji konkrétne odporúčania pre členské štáty EÚ, ktoré budú zamerané na zlepšenie ich výsledkov,“ oznámil včera eurokomisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger.

Niektoré členské krajiny EÚ patria medzi vedúcich predstaviteľov digitalizácie vo svete, no únia ako celok zaostáva. Komisia dokonca hovorí o potrebe výrazného zlepšenia.

Podpredseda Komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip poukazuje na viaceré nedostatky, akými sú nedostatočné pokrytie vysokorýchlostným internetom, chýbajúca elektronická verejná správa, ako aj ťažkosti pri cezhraničnom nakupovaní a predávaní. Práve tieto nedostatky má odstrániť postupné budovanie spoločného digitálneho trhu.

Očakávaný rebríček

Index DESI v sebe spája ukazovatele z piatich kategórií. Hodnotí úroveň internetového pripojenia, jeho využitie občanmi, digitálnu gramotnosť obyvateľov, verejné služby a integráciu nových technológií v podnikateľskom prostredí.

V porovnaní s minulým rokom nenastali veľké zmeny. Na čele rebríčka sa umiestnili Dánsko, Holandsko, Švédsko a Fínsko. Najrýchlejšie sa zlepšujú Holandsko, Estónsko, Nemecko, Malta, Rakúsko a Portugalsko.

P031028000302-143511

(zdroj: Európska komisia)

Krajiny, ktoré sa umiestnili na opačnom konci rebríčka, si po oznámení výsledkov začali sypať popol na hlavu. „Situácia je pre Taliansko skutočne znepokojivá,“ povedal poradca talianskej vlády Raffaele Tiscar. Podobne reagovala aj šéfka portugalského telekomunikačného regulátora Anacom Fatima Barrosová. „Sme starí, chudobní a nevzdelaní,“ povedala.

Portugalsko sa umiestnilo tesne nad priemerom EÚ, horšie ako Taliansko už v prieskume dopadlo iba Grécko, Bulharsko a Rumunsko.

Slovensko zaostáva

Spomedzi 28 členských štátov je Slovensko na 21. mieste. Vo viacerých oblastiach sa umiestnilo okolo priemeru EÚ. Narastá počet pravidelných používateľov internetu, základné digitálne zručnosti sú dobré a krajina má slušný podiel IKT špecialistov.

„Verím, že aj značná európska podpora pomôže k napredovaniu Slovenska v tejto oblasti tak, aby ľudia a podniky mohli naplno využiť široké možnosti, ktoré nám ponúkajú digitálne technológie,“ povedal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Na základe indexu DESI ale Komisia rozčlenila členské štáty do štyroch skupín. Slovensko dosiahlo nižší celkový ukazovateľ, než je priemer EÚ, a navyše aj tempo rastu je nižšie ako priemerné.

Skupina ôsmich krajín s podobnými údajmi tak podľa EK zaostáva (skupina „falling behind“). Celú polovicu takto označených krajín tvorí Vyšehradská skupina.