EÚ varuje: Sociálne siete ohrozujú mladistvých

foto: čoraz viac mladých ľudí navštevuje na internete sociálne siete

Podľa nedávneho prieskumu Eurobarometer je väčšina mladistvých Európanov, ktorí používajú internet pravidelnými návštevníkmi stránok ako Facebook.

Európski tínedžeri však často nemajú dostatočné povedomie o otázkach ochrany súkromia na týchto stránkach a podľa zistení až 50 percent z nich neváha zverejňovať na internete svoje osobné údaje, ktoré môžu na internete ostať navždy a môže ich každý vidieť.

Zverejňovanie fotiek, ktoré sa zdajú byť momentálne nezabudnuteľným zážitkom s priateľmi môžu mať v nasledujúcich rokoch vážne dôsledky, varuje nová eurokomisárka pre oblasť spravodlivosti a základných práv Viviane Redingová počas Európskeho dňa bezpečného internetu v Štrasburgu.

Ako príklad spomenula potenciálneho zamestnávateľa, ktorý môže tieto stránky neskôr navštíviť a podľa fotiek z minulosti posudzovať adepta na zamestnanie.

Nedávny prieskum pritom ukazuje, že až polovica európskych náborcov si vyhľadáva informácie o budúcich zamestnancoch práve pomocou sociálnych sietí a až štvrtina odmietnutých kandidátov neuspela práve kvôli internetovým zisteniam.

Kampaň „rozmýšľaj kým niečo zverejníš“

Práve na naivných užívateľov sociálnych sietí sa zameriava kampaň inštitúcií EÚ nazvaná „Rozmýšľaj kým niečo zverejníš“, ktorá má zvýšiť povedomie o rizikách zdieľania informácií s cudzincami.

„Sociálne siete sú tie prvé, ktorým je kampaň určená,“ načrtla komisárka Redingová. „Ak chceme, aby deti mysleli predtým ako niečo zverejnia, sociálne siete by mali odosielať správne informácie a používať správny jazyk,“ povedala. 

Hoci sociálne siete prejavili vôľu zaoberať sa otázkami súkromia, Komisia sa obáva, že stále existuje mnoho nedostatkov, ktoré mládeži bráni v tom, aby bola pre nich sociálna sieť bezpečnou skúsenosťou. Vo včerajšej správe (9. februára) tieto zistenia zverejnila Európska komisia.

Mnoho sociálnych tiež poskytuje ľahký prístup k informáciám o mladistvých, často na to stačí len vyhľadávač, varovala Roberta Angelili, podpredsedkyňa Európskeho parlamentu a predstaviteľka Európskeho fóra pre práva dieťaťa.

Pod paľbu kritiky sa dostal najmä Facebook, najväčšia sociálna sieť, ktorá nedávno zmenila nastavenia tak, že profily mnohých nepozorných ľudí, najmä mládeže, sú automaticky prístupné.

Keď EurActiv kontaktoval túto spoločnosť so sídlom v Kalifornii, Facebook neposkytol žiadne detaily o svojej stratégii ohľadne ochrany súkromia. Na svojej oficiálnej stránke však spoločnosť píše, že si jej užívatelia môžu sami nastaviť ochranu súkromia, no Facebook to nerobí automaticky.

Nové riziká sociálnych sietí na internete

Odhaduje sa, že do roku 2012 bude asi 20 percent predplatiteľov mobilných telefónov používať toto zariadenie na prístup do sociálnych sietí. V praxi to znamená viac ako 800 miliónov užívateľov sociálnych sietí cez internet na celom svete.

Riziká sociálnych sietí mobilné telefóny ešte zvyšujú, keďže komunikácia cez ne je taká rýchla, že prebieha takpovediac okamžite. Zverejnené foto s nelegálnym obsahom sa môže okamžite dostať vo vzrastajúcom svete mobilného internetu do obehu, čím sa násobí riziko ohrozenia.

Vo Francúzsku napríklad zverejnil policajt na svojom Facebook profile video, ktoré zobrazovalo útok na cestujúceho v autobuse. V priebehu niekoľkých hodín sa tak video rozšírilo pomocou sociálnej siete po celom svete, čím sa cestujúcemu spôsobila dvojitá ujma, keďže bolo ľahké ho identifikovať. Policajta nakoniec obvinili z porušenia mlčanlivosti počas vyšetrovania hoci video krátko po jeho zverejnení stiahol.  

Nielenže tak sociálne siete prístupné z mobilov všetko urýchľujú, dovoľujú tiež rýchle lokalizovanie užívateľa, objasňuje správa zverejnená agentúrou EÚ pre internetovú a informačnú bezpečnosť ENISA.

Pomocou máp na mobiloch je totiž pre používateľa ľahké určiť, kde sa jeho priateľ nachádza a získať trasu cesty k tomu miestu. To ale predstavuje novú hrozbu v oblasti súkromia, varuje agentúra.