EÚ zefektívňuje pátranie po nezvestných deťoch

foto: Deti v Madride sedia a v rukách držia portrét nezvestného britského dievčatka Madeleine McCannovej. zdroj: TASR

Ten v Parlamente za túto záležitosť lobuje na žiadosť Gerryho a Kate McCannovcov, ktorých dcérka Maddy zmizla počas dovolenky v Portugalsku v roku 2007.  

McMillan- Scott sa domnieva, že rozhlasové a televízne spoločnosti v EÚ, nové médiá a telekomunikačné spoločnosti budú „hrať prvé husle“ v snahe o zavedenie integrovanejšieho a rýchlejšieho systém, ktorý upozorní ako verejnosť, tak i príslušné orgány na nezvestné deti.

McCannovci v tejto záležitosti oslovili britského poslanca keď si šokovaní uvedomili, že v Portugalsku neexistuje žiaden systém ako upozorniť médiá na zmiznutie ich dcérky Maddy, ktorá sa stratila z ich dovolenkovej vily v portugalskom rezorte Praia de Luz.

Od tých čias vedie manželský pár v Európe kampaň za zavedenie podobného systému ako majú Spojené štáty, ktorý je schopný sledovať unesených mladých ľudí a deti po celom kontinente. Celoeurópsky rozmer je dôležitý najmä po tom, čo správy od svedkov, ktorí údajne videli Madeleine v Španielsku, poukázali na nedostatky cezhraničnej spolupráce v tejto otázke.

Francúzsko je popredu

Do dnešného dňa je podľa nedávnej správy Francúzsko jedinou krajinou v EÚ, ktorá sa snaží o vytvorenie takéhoto druhu informačného kanálu. Krajina dostala na financovanie svojho poplachového systému 150 tisíc eur.

Podobne aj Taliansko, Portugalsko, Belgicko, Rumunsko, Grécko a Cyprus si dokázali zabezpečiť prostriedky na systém. Tendre v Írsku a v Poľsku však dostali červenú, keďže podľa úradov nemali uchádzači buď správne vyplnenú dokumentáciu alebo adekvátne zdroje, píše sa v internej správe.

Nové médiá

Vo Veľkej Británii sa spustenie takéhoto systému plánuje na 25. mája- kedy bude zároveň Medzinárodný deň nezvestných detí.

„Bolo by žiadané ak by sa na našu stranu v tomto projekte pridali najväčšie internetové zdroje ako Google,“ povedal McMillan- Scott. Pilotný projekt vo Veľkej Británii bude využívať médiá ako internet a textové správy, rovnako ako aj odkazy cez Bluetooth a elektronické oznamy na diaľniciach, aby sa tak zabezpečilo väčšie pokrytie ako doteraz.

Francúzsky národný systém evidujúci nezvestné deti Alerte Enlevement už úradom umožňuje umiestniť na elektronické pútače na diaľniciach oznam o nezvestnom dieťati. Oznam sú pritom schopní zverejniť tridsať minút po potvrdení únosu.

Na konci apríla tohto roku sa francúzskemu ministerstvu spravodlivosti podarilo získať si na svoju stranu v tejto záležitosti aj mediálnych partnerov, vrátane denníka Le Monde, rozhlasu Radio France, súkromného vysielateľa RTL a telekomunikačnej spoločnosti Orange.  

Hoci McMillan- Scott snahu Francúzska ocenil, dodáva, že Brusel by sa mala snažiť zaviesť americký systém, nazývaný AMBER, pomocou ktorého sa od začiatku jeho pôsobenia v roku 2005 podarilo nájsť 502 nezvestných detí.