Eurofondy: na informatizáciu vyše 36 miliárd

Krátka správa

Slovenská vláda na svojom včerajšom mimoriadnom zasadaní schválila aktualizáciu Národného strategického referenčného rámca SR (NSRR) na roky 2007 až 2013. Konečnú verziu NSRR s jedenástimi operačnými programami má predložiť minister výstavby a regionálneho rozvoja Marián Janušek do konca novembra. Teraz sa už môžeme sústrediť na rokovania s Európskou úniou,“ povedal podľa agentúry SITA po rokovaní premiér Robert Fico.

Novinkou oproti pôvodnému návrhu, ktorý pred týždňom vyšiel z Januškovho ministerstva sú ďalšie operačné programy, takže dokopy ich bude 11. Jedným z nich je aj Informatizácia spoločnosti, ktorého vytvorenie najrozhodnejšie presadzoval minister financií Ján Počiatek. Ten dokonca vláde oficiálne navrhoval, aby ho riadil jeho rezort. Podľa informácií, ktoré Euractiv.sk získal z vysokých vládnych kruhov ešte pred zasadaním vlády zviedli o tento návrh priamo u premiéra tvrdý súboj Počiatek a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny. Práve jeho rezortu totiž komptencie v oblasti informatizácie spoločnosti patria.

Ministri sa však medzi sebou nedohodli, takže vláda napokon zvolila logický kompromis. Keďže informatizácia je nástrojom budovania vedomostnej spoločnosti, tento operačný program bude riadiť úrad vlády, pričom podľa R. Fica všetci ministri súhlasili, aby ho spravoval podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič.

Vláda pritom potvrdila, že informatizácia patrí skutočne a nielen deklaratívne medzi jej priority aj výrazným zvýšením financií, ktoré by z eurofondov na informatizáciu mali v najbližšom programovacom (rozpočtovom) období EÚ prísť. Namiesto 850 miliónov eur, ktoré navrhovala vláda Mikuláša Dzurindu, či dokonca len vyše 600 miliónov, ktoré v prvej fáze aktualizácie navrhoval minister M. Janušek, bude operačný program Informatizácia spoločnosti dotovaný sumou 993 miliónov eur čiže vyše 36 a pol miliardy korún.

V rokoch 2007 až 2013 by malo Slovensko cez sedem operačných programov získať z Európskej únie takmer 11 mld. eur, pričom z Európskeho fondu regionálneho rozvoja by malo Slovensko získať 5,5 mld. eur, z Kohézneho fondu takmer 3,9 mld. eur a z Európskeho sociálneho fondu necelých 1,5 mld. eur. Pre potreby bratislavského kraja by malo smerovať okolo 450 mil. eur.