Európa – kolíska civilizácie a web inovácií

Foto: flickr.com (digikuva)

Krátka správa

Skype, Momail, Webjam, Kazaa, Jooce, MySQL… To sú len niektoré z produktov, ktoré sa stali bežnou súčasťou života mnohých používateľov internetu. Nezáleží na tom, či je človek „on-line“ za účelom zábavy, vyhľadávania informácií alebo vytvárania obsahu – tieto služby dokážu osloviť široké spektrum virtuálnej verejnosti.

Okrem popularity majú hore uvedené služby ešte ďalšiu spoločnú črtu: boli vyvinuté v Európe.

Momail pochádza pôvodne zo Švédska. Od klasického e-mailového klienta sa odlišuje iba jedinou vecou – nenájdete ho na osobných počítačoch a ani na PDA. Cíti sa dobre vo vašom mobilnom telefóne. Dokáže spolupracovať s asi 950 modelmi telefónov bežne dostupnými na európskom trhu. Ak si niekto túto malú aplikáciu nainštaluje, môže pohodlne spravovať všetky svoje e-mailové kontá súčasne a priamo z ruky. Program automaticky rozpoznáva spam a dokáže odhaliť i vírusy.  Po svojom úspechu v severských krajinách ho už poznajú aj v Británii. Pomerne obľúbeným sa stáva aj v Nemecku, Španielsku a Poľsku.

Niklas Zennstrom, Janus Friis. Denník International Herald Tribune ich označil za európskych „hrdinov internetu“. Ich mená sú podpísané pod aplikáciami Kazaa, Skype a Joost:

  • Skype Technologies sídli v jednej z najmenších európskych krajín – v Luxembursku. Hoci bola firma v roku 2005 predaná portálu eBay, sídlo zostalo nezmenené a Európanom prinieslo obchod v hodnote 2,6 mld. amerických dolárov. Program je využívaný po celom svete a doteraz existujú jeho verzie v 28 jazykoch.
  • Ešte pred Skypom prišla v roku 2000 aplikácia KaZaA, dnes nazývaná Kazaa. Dodnes je svetoznámou platformou pre zdieľanie predovšetkým mp3 súborov. Testom pre službu bol rok 2002, kedy americký server Napster prehral súdny spor s hudobnými vydavateľstvami a P2P služba bola zastavená. Práve Kazaa dokázala na princípe P2P fungovať až dodnes.
  • Treticu aplikácií z "garáže" Zennstroma a Friisa uzatvára Joost. Na jeho vývoji sa začalo pracovať v roku 2006. V súčasnosti je pre užívateľa prístupná beta verzia 1.0 pre operačný systém Windows. Kto si aplikáciu stiahne a nainštaluje, môže sledovať viac ako 20 tis. televíznych zábavných programov z viac ako 400 televíznych kanálov. Za zmienku stojí, že s Joost v súčasnosti rokuje spoločnosť FOX News. Warner Music už dohodu podpísal. Vo februári 2007 došlo aj k dohode medzi Joost a Viacom, na základe ktorej môže služba sprostredkúvať mediálny obsah spoločností Paramount Pictures, MTV a BET.

Pripájate sa na internet v internetových kaviarňach bez toho, aby ste mali vlastný počítač? Chcete mať vždy prístupnú svoju personalizovanú pracovnú plochu na ktoromkoľvek počítači na svete? V tom prípade sa ponúka opäť európske riešenie: Jooce. Služba uzrela svetlo virtuálneho sveta v Paríži a ako sama na svojej titulnej strane tvrdí, je určená tej pol miliarde ľudí, ktorí sa denne pripájajú do virtuálneho sveta z kaviarní. Od klasickej pracovnej plochy sa ničím neodlišuje. Aj sem si môžete pridať odkazy na rôzne iné elektronické aplikácie, môžete si tam uložiť dátové súbory a dokonca ich aj zdieľať s inými užívateľmi. Jooce má potenciál stať sa aj nástrojom podporujúcim používanie internetu ľuďmi z chudobnejších rozvíjajúcich sa krajín, tvrdí Medzinárodná telekomunikačná únia OSN.

Viacero novinárov zvykne tvrdiť, že Európa zaostáva vo vývoji webových aplikácií, zvlášť v oblasti tzv. štandardu web 2.0, teda interaktívneho webu. Je pravdou, že počas 90-tych rokov sa rizikovým investíciám v Európe veľmi nedarilo. Problémom však nebol ani tak neúspech konkrétnych projektov, ako skôr konzervatívnosť a nezáujem zo strany investorov.

Koncom 90-tych rokov sa situácia v európskej oblasti IT začala meniť. Ako už bolo spomenuté, mnoho aplikácií prerazilo do sveta. Navyše veľa investorov zaujímajúcich sa o rizikový kapitál pokladá v Európe zrodené nápady za zdravé a schopné priniesť zisk. IHT v tomto smere uvádza názor Gerarda Lopeza (Mangrove Capital Partners). Ten tvrdí, že mnoho myšlienok pochádzajúcich z Európy nie je len vecou „klasického“ a 2.0 webu, ale sú natoľko inovatívne, že slúžia ako inšpirácia pre budúci web 3.0. Max Bleyleben (Kennet Partners) si taktiež myslí, že európske inovácie predbiehajú dobu.

Portál TechCrunch konštatuje, že hoci sú európske myšlienky konkurencieschopné, z Európy pochádza len málo firiem produkujúcich web 2.0 a mobile 2.0 aplikácie. Ako problém identifikuje nedostatočne rozvinutý investičný rámec. Preto je potrebné v tomto okamihu zamerať sa na rozvoj investičných nástrojov. Ak nebude tento problém vyriešený, európske inovácie budú odkázané na amerických investorov tak, ako doteraz.

V oblasti IT nezaostávajú ani slovenské nápady. Bloger „Aan“ publikoval v decembri 2007 zoznam najúspešnejších slovenských produktov, ktoré sú známe aj vo svete. V prvom rade ide o antivírový systém NOD32 od spoločnosti Eset. O autoroch tohto softvéru je známe, že antivírovú ochranu pre vlastnú potrebu programovali v Československu už pred rokom 1989. Druhým slovenským produktom je kodek „ffdshow„, ktorý dokáže plnohodnotne nahradiť celú sériu samostatných kodekov, medzi nimi aj DivX a XviD. Treticu softvérových produktov uzatvára prehrávač Radlight, ktorý je známy najmä vďaka možnosti pracovať s titulkami.