Európsky parlament schválil lacnejší roaming

foto: Apple iPhone, zdroj: TASR

Návrh roamingovej reformy predložila minulé leto eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová. Jej návrh obsahoval zníženie cenového stropu na odchádzajúce hovory od júla 2014 zo súčasných 35 centov na 24 centov. Európsky parlament chcel ísť ešte ďalej a požadoval strop na úrovni 15 centov. Proti tomuto návrhu jednotne vystúpili telekomunikační operátori.

Napokon parlament schválil strop na od 1. júla 2012 na úrovni 29 centov a od 1. Júla 2014 na úrovni 19 centov.

Kroesovej návrh taktiež predpokladal zníženie cien za dátový rooaming na 50 centov za megabajt od júla 2014. Európsky parlament požadoval strop 20 centov. Takýto strop napokon aj schválil. Ceny za dátový roaming sa budú znižovať etapovo na 70 centov za megabajt od 1. júla 2013, 45 centom o rok neskôr a 20 centov od 1. júla 2014.

„Parlamentu sa podarilo presadiť nižšie ceny za roamingové hovory a dátový roaming. Navyše, od júla 2014 si budú môcť zákazníci vybrať iného poskytovateľa roamingových služieb, než je ich národný operátor,“ uviedla parlamentná spravodajkyňa návrhu Angelika Nieblerová. „Nové pravidla tiež napomôžu otvoreniu trhu pre nových záujemcov a zvýšia tak konkurenciu,“ dodala.

Analytik v oblasti telekomunikácií Stephane Beyazian tvrdí, že nové stropy ovplyvnia zisky operátorov a na výhody si budeme musieť chvíľu počkať. „Skutočný potenciál má dátový roaming, ale určite nie v priebehu najbližších troch alebo štyroch rokov,“ povedal.

Lacnejšie budú aj sms správy. Maximálna cena za správu by sa od 1. júla tohto roku mala znížiť z aktuálnych 11 centov na 9 centov a od 1. júla 2014 by mala klesnúť na 6 centov za správu.

Posledné nariadenie o roamingu sa snažilo zabrániť tzv. „šokom z faktúr“ povinnosťou informovať zákazníka o tom, že sa cena za roamingové služby približuje k hranici 50 eur. Súčasná reforma zahŕňa do týchto upozornení aj osoby, ktoré vycestujú mimo EÚ. Služba však bude poskytovaná len za predpokladu, že s ňou bude zahraničná sieť kompatibilná.

Posilnenie konkurencie

Nové nariadenie taktiež po prvýkrát navrhuje opatrenia na posilnenie konkurencie. Od 1. júla 2014 si budú môcť zákazníci zakúpiť zvlášť vnútroštátne a roamingové služby od dvoch rôznych operátorov a zároveň si ponechať jedno telefónne číslo. Zmena poskytovateľov bude bezplatná a operátor v domovskej krajine bude povinný o tomto práve informovať.

Od 1. júla 2012 budú mať navyše prevádzkovatelia mobilných virtuálnych sietí, teda tí operátori, ktorí nedisponujú vlastnými sieťami, prístup k sieťam iných poskytovateľov za veľkoobchodné ceny za účelom poskytovania roamingových služieb. Poslanci veria, že táto zmena priláka viac operátorov na roamingový trh a posilní tak konkurenciu.

Generálny riaditeľ Deutsche Telekom Rene Obermann  vyhlásil, že sektor bude z nových stropov nakoniec benefitovať. Potenciál väčších ziskov vidí v dátovom roamingu. „Myslím si, že celému priemyslu trvá, kým to pochopí. Nie som tak skeptický.“

Za návrh nového nariadenia o roamingu hlasovalo 578 poslancov, 10 poslancov bolo proti a 10 sa hlasovania zdržalo. Parlamentom schválené pravidlá vstúpia do platnosti 1. júla 2012. Nahradia tak nariadenie z roku 2007, ktorého platnosť vyprší 30. júna tohto roku.