Facebook – najzradnejšie miesto na webe

zdroj: http://www.flickr.com/photos/avalonstar/104526583/

Pozadie

Európska komisia kladie v posledných mesiacoch zvýšený dôraz na ochranu používateľov internetu, ktorých upozorňuje, že stránky sociálnych sietí môžu byť pre neskúsených potenciálne nebezpečné.

Správa agentúry EÚ pre bezpečnosť informačných sietí ešte v roku 2007 varovala pred bezpečnostnými rizikami v súvislosti s možným únikom osobných informácií na sociálnych sieťach.

Túto líniu podporila aj komisárka pre informačnú spoločnosť Viviane Redingová. Predstavila niekoľko regulácií zameraných na ochranu mladých používateľov.

Pracovná skupina európskych mimovládnych a expertných organizácií upriamila nedávno pozornosť na uploadovanie fotiek na sociálnych sieťach. Odporučili zákaz publikácie fotiek ľudí na osobných stránkach iných. (Skončí „tagovanie“ fotiek na Facebooku?)

Otázky

„Web 2.0 sa stane hlavným miestom sebarealizácie pre autorov malware, zlodejov identít a spamerov“ varuje správa, ktorú firma Sophos vydala tento mesiac.

Spoločnosť odporúča domácnostiam a firmám, aby sa dobre oboznámili so spôsobom fungovania sociálnych sietí  a zabezpečili si ochranu svojho súkromia pri používaní Facebooku, MySpace, LinkedIn alebo Twitteru.

Riziká, ktoré plynú z používania týchto sietí kraľujú zoznamu číhajúcich nebezpečenstiev v elektronickom svete, ktorý zostavila firma. Na druhom mieste sa umiestnili tradičný phising, emailové hrozby a útoky na nové zariadenia ako sú BlackBerry a iPhone.

Problémy, ktoré so sebou prinášajú sociálne siete sú čoraz rozšírenejšie a preto aj viac známe. Prieskum, ktorý si robil Sophos ukázal, že až 63 % zamestnávateľov sa obáva, že ich zamestnanci zdieľajú príliš veľa osobných informácií cez Facebook a podobné platformy.

Značný počet zamestnávateľov, resp. administrátorov systémov stále nekontroluje prístup na tieto internetové stránky na pracovisku (medzi 40 až 50 %), trendom ale pravdepodobne bude zvyšovanie podielu tých, ktorí budú určitú formu reštrikcií uplatňovať.

Podľa zistení prieskumu sú hlavným dôvodom, prečo zamestnávatelia obmedzujú prístup k sociálnym sieťam straty v produktivite práce, no čoraz viac je pozadí aj obava z internetových útokov, ktoré môžu pochádzať práve zo sociálnych sietí. Čoraz častejšie je za tým ale aj strach, že zamestnanci zverejnia citlivé osobné alebo firemné údaje.

Únik takýchto informácií zaznamenali v niektorých ostro sledovaných prípadoch aj médiá. Najbizarnejší bol prípad manželky nastupujúceho šéfa britskej tajnej služby MI6, ktorá na Facebooku zdieľala dôverné informácie zo života manžela. Osobná identita šéfa MI6 je v Británii starostlivo stráženým tajomstvom. Dotyčný na post v dôsledku škandálu nikdy nenastúpil.