FT: Redingová by tolerovala spoplatnenie prijatých hovorov

Európska komisárka Viviane Redingová sa venuje problematike mobilnej komunikácie v poslednej dobe pomerne intenzívne. Po minuloročnej regulácii cien roamingových hovorov v rámci EÚ a nedávnej iniciatíve za zníženie cien roamingových správ SMS (EurActiv 13/06/08) pre denník Financial Times prezradila, že sa jej pozdáva americký model poplatkov za mobilné hlasové služby.

Tŕňom v komisárkinom oku sú poplatky, ktoré si mobilní operátori účtujú medzi sebou za prepájanie a ukončenie hovorov. Preto sa rozhodla regulovať najmä cenu roamingových služieb. Zdroje blízke mobilným operátorom však varujú, že centrálne zásahy do tvorby ceny môžu viesť k spoplatneniu prichádzajúcich hovorov v domácich sieťach.

Zdá sa však, že myšlienku spoplatnenia prijatých telefonátov si neosvojujú len telekomunikačné spoločnosti, ale koketuje s ňou aj samotná komisárka. Na otázku Financial Times, či by rešpektovala takýto krok firiem, Redingová odpovedala: „Prečo nie?“ V rozhovore pre britský denník dodala, že ako sa vyvíja trh, tak sa musí vyvíjať aj trhové prostredie: „O obchodných stratégiách nemá rozhodovať európska komisárka, o obchodných modeloch majú rozhodovať operátori.“

Prax z USA a Ázie ukázala, že obojstranné spoplatnenie hlasového hovoru vedie k znižovaniu poplatkov za prepájanie a ukončenie hovorov. Na druhej strane FT dodáva, že práve kvôli možnosti bezplatného prijímania hovorov je v Európe štatisticky viac užívateľov mobilných telefónov. Nič to však nemení na skutočnosti, že celková cena za jednotkový čas hovoru je v EÚ vyššia, než v USA.

Financial Times uzatvára, že v súčasnosti sa poplatok za ukončenie hovoru pohybuje okolo ôsmych centov. Komisárka by rada videla jeho zníženie na úroveň 1-2 centov v horizonte do roku 2012.