Genna: Redingová je pre telekomunikácie „spasiteľkou“

Zatiaľ čo sa vyjednávania o telekomunikačnom balíku blížia postupne do finále, inštitúcie EÚ diskutujú o tom, ako motivovať priemysel, aby investoval do tzv. sietí ďalšej generácie (NGN), tvorených optickými vláknami.

Pod vplyvom intenzívneho lobingu sa Európsky parlament rozhodol detailne definovať návrh pravidiel pre NGN ako súčasť stanoviska k návrhu telekomunikačného balíka. Pod vplyvom lobingu spoločností ako Telefónica či Deutsche Telekom sa rodí návrh EP o tzv. zdieľaní finančného rizika, o ktorom by mali poslanci hlasovať na aprílovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu.

Innocenzo Genna, predseda Európskej asociácie konkurenčných telekomunikačných operátorov (ECTA), je presvedčený, že nové pravidlá by mali od začiatku zabraňovať vzniku monopolov na trhu s vysokokapacitným internetom. Systém spoločného zdieľania rizika považuje v tomto smere za „skryté regulačné prázdniny“, ktoré vedú k neželaným výsledkom.

Voči zdieľanému riziku namietajú malé a začínajúce telekomunikačné spoločnosti, medzi nimi aj Tele2 a Tiscali. Za lepší systém považujú prostredie, v ktorom bude môcť telekomunikačná firma nesúca finančné bremeno výstavby NGN žiadať od konkurencie vyšší poplatok za prístup do svojej vysokokapacitnej infraštruktúry. Inými slovami, v súčanosti nebudú musieť malí operátori podstupovať riziko a v budúcnosti, keď sa trh s NGN rozbehne, sa budú môcť pripojiť ako zdravá konkurencia, hoci za vyššiu cenu.

<object width=“425″ height=“344″><param name=“movie“ value=“http://www.youtube.com/v/VFX-dKpcDz8&hl=cs&fs=1″ /><param name=“allowFullScreen“ value=“true“ /><param name=“allowscriptaccess“ value=“always“ /><embed src=“http://www.youtube.com/v/VFX-dKpcDz8&hl=cs&fs=1″ type=“application/x-shockwave-flash“ allowscriptaccess=“always“ allowfullscreen=“true“ width=“425″ height=“344″></embed></object>

Návrh odporúčania o optických sieťach predstavila Komisia v decembri. Nedávno sa v jej kruhoch začalo diskutovať aj o možnosti nepriamo podporiť investovanie do NGN vhodne definovaným odporúčaním na zníženie poplatkov za ukončenie hovoru v konkurenčných mobilných sieťach. Genna považuje tieto a iné návrhy komisárky Viviane Redingove, ako aj jej odpor voči systému zdieľania rizika, za správne. V komisárke má podľa vlastný slov dôveru a pokladajú za „spasiteľku“ konkurencie európskych telekomunikácií.