Google je blízko k dohode s Európskou komisiou

Európska komisia sa pred tromi rokmi rozhodla preskúmať podozrenia, že Google zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu on-line vyhľadávania.

Podľa podozrení mala americká spoločnosť meniť poradie výsledkov vyhľadávania tak, aby poškodila konkurenciu a zvýhodnila svoje vlastné produkty. Google mal taktiež od svojich reklamných partnerov vyžadovať záväzok exkluzivity s cieľom odstaviť podobné vyhľadávacie nástroje.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na dva nemenované zdroje tvrdí, že Google sa dnes nachádza blízko urovnania trojročného sporu s Komisiou, keď sa mu podarilo rozptýliť obavy z blokovania konkurentov, akým je napríklad Microsoft.

Ak by Google Komisiu nepresvedčil, mohol by dostať pokutu do výšky 5 miliárd dolárov resp. 10 % zo svojho obratu z roku 2012. Spoločnosť predložila už tri návrhy na zmeny vo vyhľadávaní.

Predchádzajúci návrh Komisia zamietla na začiatku októbra. Eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquin Almunia vtedy označil návrh americkej firmy za „neakceptovateľný.“ Už vtedy Almunia avizoval, že je na rozhodnutie už „málo času, pričom na ťahu je Google“.

Podľa predstaviteľov Komisie by však tentoraz mala byť dohoda reálna. „Najneskôr za pár týždňov“, povedal zdroj z EK agentúre Reuters.

Hovorca Googlu sa nateraz odmietol k možnej dohode s Komisiou vyjadriť: „Nechceme komentovať fámy a špekulácie.“

Konkurencia Googlu združená v organizácii FairSearch.org rýchle riešenie odmieta. „Obavy, ktoré vznieslo vyšetrovanie Komisie, sú pre spotrebiteľa príliš dôležité na to, aby boli urovnané bez dôkladného preverenia“, uvádza sa v stanovisku 17 firiem, vrátane Microsoftu a Nokie.

Pozitívny výsledok rozhovorov medzi EK a Googlom by odrážal úspech spoločnosti pri obdobnom spore v Spojených štátoch, kde firma napokon vyviazla iba s miernym pokarhaním od Federálnej komisie pre obchod.

EurActiv.sk/Reuters