Google Books: Komisia je rozpoltená

Európska komisia dnes vydá dokument, v ktorom vyzve členské krajiny EÚ, aby venovali viac úsilia digitalizácii kníh. Cieľom je sprístupniť knihy čo najširšej verejnosti.

V tomto smere je komisárka Viviane Redingová fanúšikom vytvárania verejno-súkromných partnerstiev. Súčasne často vyzdvihuje a oceňuje úsilie spoločnosti Google a jej službu Google Books.

Podľa posledných štatistík, v otvorenej elektronickej knižnici Europeana je dnes prístupných len 5 percent zo všetkých kníh, ktoré kedy boli digitalizované. Takmer polovica z nich je napísaná vo francúzskom jazyku. Na druhej strane, mnohé krajiny (Grécko, Taliansko, Veľká Británia, Španielsko) majú veľké národné knižnice a potenciál digitalizovať ich obsah, no v tejto oblasti za Francúzskom výrazne zaostávajú.

Tento týždeň knižnice v Taliansku a vo Francúzsku vyhlásili, že na dosah je dohoda s Google o digitalizácii ich knižného fondu. Ide o situáciu, z ktorej majú získať obe strany – knižnice ušetria peňažné prostriedky a Google doplní knižný fond Google Books.

"Komisia víta diskusiu medzi Google a národnými knižnicami Francúzska a Talianska o možnej dohode o spolupráci, ktorá by umožnila širší prístup k nášmu kultúrnemu dedičstvu," uviedla komisárka Redingová vo svojom stanovisku.

V júli sa nechala počuť, že by bolo rada, ak by sa "viac ideologická debata o Google Books" skončila. V prejave v Bruseli vtedy uviedla: "Rozumiem strachu mnohých vydavateľov a knižníc z trhovej sily Google. Ale rovnako zdieľam frustráciu mnohých internetových firiem, ktoré by na tomto poli rady ponúkli zaujímavé obchodné modely, ale pre fragmentovaný regulačný rámec v Európe nemôžu."

V opozícii voči komisárke Redingovej stoja viaceré členské krajiny EÚ, ktoré varujú pred prehnane silným postavením amerického Google na trhu s elektronickými knihami. Obávajú sa, že služba môže mať negatívne hospodárske dôsledky pre domácich autorov a vydavateľov (EurActiv 27/05/09).

Otázka Google Books sa bude komplexnejšie riešiť na híringu, ktorý zvolal komisár Charlie McCreevy na 7. septembra do Bruselu. Hlavnou témou bude najmä možné porušovanie autorských práv.

Rozpoltená Komisia?

Názor komisárky Redingovej nie je jediným, o ktorom sa v súvislosti s Google Books diskutuje v bruselských kuloároch. Na prvý pohľad by sa zdalo, že nejde o veľmi viditeľnú tému, no na druhej strane sa za ňou skrýva nielen agenda informatizácie a elektronického poskytovania služieb, ale i komplexný problém ochrany a správy autorských práv.

V súčasnosti spadá trh s elektronickými knihami pod portfólio komisára Charlieho McCreevyho, ktorý zodpovedá za vnútorný trh. Ten sa netají názorom, že pri Google Books existuje riziko porušovania práv európskych autorov.

Záujem mať komisára pre vnútorný trh v ďalšom funkčnom období deklaruje Francúzsko. Ak by bola diplomacia Nicolasa Sarkozyho úspešná, možno predpokladať, že francúzsky komisár bude mať k službe Google Books chladnejší postoj než komisárka Redingová. Nie je vylúčené, že pri zostavovaní novej Komisie a reorganizácii portfólií nebude téma elektronických kníh zaradená do portfólia informačnej spoločnosti, ktoré bude s vysokou pravdepodobnosťou opäť viesť Redingová.