Google jedným z dôvodov reformy autorských práv

Günther Oettinger (zdroj: Európska komisia)

„Ak Google využíva európske intelektuálne vlastníctvo, tak by mala Európska únia žiadať, aby za to platil,“ vyhlásil eurokomisár pre digitálne hospodárstvo a spoločnosť Günther Oettinger pre nemecký denník Handelsblatt.

Európska komisia bude pravdepodobne presadzovať, aby internetové vyhľadávače za zobrazovanie materiálu, ktorý chránia autorské zákony, platili. Oettinger sa v tomto prípade môže inšpirovať už platnou nemeckou legislatívou.

Komisár naznačil, že prvoradé bude určenie vlastnej podstaty duševného vlastníctva a následná definícia práv jednotlivých umelcov, vedcov či spisovateľov: „Až potom príde na rad otázka kompenzácie.“ Zdôraznil, že nemôžu platiť iba Európania, ale aj americké spoločnosti ako Google.

Hľadanie rovnováhy

Rozdielne záujmy všetkých zainteresovaných podľa Oettingera natiahnu proces vytvárania spoločného digitálneho trhu.

„Nateraz sa musím sústrediť na nájdenie rovnováhy medzi záujmami užívateľov, duševným vlastníctvom a umeleckými dielami na internete. Je to náročná úloha, na ktorú budem potrebovať minimálne celý nasledujúci rok,“ povedal komisár.

V Nemecku už podobné tzv. doplnkové vlastníctvo zaviedli v auguste 2013. Vyhľadávače ako Google musia platiť vydavateľom za použitie webového odkazu s využitím jednotlivých slov alebo malých ukážok z publikovaného obsahu.

Americká spoločnosť proti tomuto pravidlu namietala. Šéf nemeckej pobočky Eric Schmidt ich pozíciu obhajoval tým, že vyhľadávač ľudí nasmeruje na konkrétnu stránku a tým jej pomáha zarábať.

Minister hospodárstva Sigmar Gabriel však bezplatné použitie informácii z tlače označil za „zvláštny biznis plán“.

Nemecká skúsenosť

V praxi sa opatrenie známe ako „Google daň“ prejavilo tak, že vyhľadávače a spoločnosti zhromažďujúce mediálne správy, s výnimkou Googlu, musia platiť užívateľské poplatky, vysvetľuje europoslankyňa Julia Reda z Pirátskej strany.

Podľa nej nie je jasné, či sa Oettinger odvolával na nemeckú právnu úpravu, no v tom prípade by jeho návrh považovala za zlyhanie: „Vývoz doplnkového na európsku úroveň by bol neslávnym začiatkom pre tak očakávanú reformu autorského práva.“

Oettingera za to, že sa nebojí otvárať tému autorských práv, pochválila Strana zelených. Poslanec Bundestagu Konstantin von Notz vraví, že na komisára čaká „Herkulovská“ úloha. „Bude zaujímavé sledovať, či Oettinger dodrží svoj ambiciózny plán a do roka predloží konkrétny návrh reformy.“