Google zvažuje, či právo byť zabudnutý platí celosvetovo

(zdroj: Google.com)

Americká spoločnosť Google stále nerozhodla o tom, ako bude napĺňať májové rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o práve byť zabudnutý. Prakticky okamžite čelila firma tisícom žiadostí od osôb, ktoré chceli využiť možnosť zmiznúť z internetového vyhľadávania.

Google im to však umožnil iba na svojich európskych doménach. Prostredníctvom stránky Google.com sa tak dajú nájsť aj záznamy, ktoré francúzska či nemecká verzia už nezobrazí.

O tom, či sa pôsobnosť európskych zákonov rozšíri aj do tretích krajín, sa internetový gigant radí s vlastným desaťčlenným poradným výborom. Nominoval do neho zakladateľa Wikipédie Jimmyho Walesa, oxfordského profesora Luciana Floridiho alebo bývalú nemeckú ministerku spravodlivosti  Sabine Leutheusserovú-Schnarrenbergerovú.

„Výsledkom diskusií je to, že Google zatiaľ uplatňuje rozsudok celoeurópskym spôsobom,“ povedal profesor filozofie Luciano Floridi. „U väčšiny členov poradného výboru panuje zhoda, že je to dobrý kompromis.“ [4. 2. 2015, EurActiv.com]

Bývalá nemecká ministerka zastáva opačný názor: „Internet je globálny a preto by mala byť globálna aj ochrana užívateľských práv.“ Vďaka celosvetovému uplatňovaniu európskej legislatívy by mohla byť ochrana dokonalejšia, zhodli sa členovia poradného výboru. „Musíme predísť akémukoľvek obchádzaniu,“ povedala Leutheusserová-Schnarrenbergerová.

V minulotýždňovej správe uviedli 2 argumenty, prečo by bolo celosvetové nárokovanie si práva minimálne kontroverzné. Ak by občania mimo Európskej únie žiadali prístup k informáciám, ktoré by v únii chceli stiahnuť, tak by to obmedzilo ich právo. Na druhej strane je technicky nemožné, aby európskym občanom zabránili používať mimoeurópske domény.

„Európski predstavitelia presadzujú nápad, ktorý autokratov kdekoľvek na svete posmelí, aby žiadali väčšiu cenzúru na internete,“ napísal minulý týždeň denník New York Times. Právo byť zabudnutý je možnosťou, ako by mohli vojenská junta v Thajsku, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či Vladimir Putin „vybieliť“ svoju minulosť.