Informatizácia: vláda odvolala splnomocnenca

Krátka správa

Vláda dnes opäť odložila menovanie nového splnomocnenca pre informatizáciu spoločnosti. Urobila to už po druhý krát za sebou. Už pred týždňom bol mimoriadne, až na začiatku zasadania, do programu zaradený návrh na výmenu vládneho splnomocnenca pre informatizáciu. V priebehu rokovania ho však predkladateľ – ktorým je minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny – musel stiahnuť. Podľa najčerstvejších informácií priamo z Úradu vlády sa situácia opakovala aj dnes.

Časť návrhu ministra Vážneho však vláda predsa len schválila. Ide o odvolanie doterajšieho splnomocnenca Miroslava Kukučku. Ten ním bude už len do konca roka, 31. decembrom jeho pôsobenie na tomto poste končí. Nikto však v tejto chvíli nevie, čo bude ďalej.

Podľa zákulisných informácií je aj dnešná udalosť pokračovaním súboja viacerých podnikateľských skupín o post vládneho splnomocnenca. Nezávislý odborník, ktorý nechce byť menovaný, nám v tejto súvislosti povedal, že tento boj celkom nechápe, hoci sa nečuduje, že jeho iniciátorom je minister financií Ján Počiatek. Ten navrhol stiahnutie návrhu už minulý týždeň. Ľ. Vážny totiž navrhuje, aby sa novým splnomocnencom stal RNDr. Peter Tarina, ktorý dnes pôsobí ako finančný riaditeľ DITEC Group. Denník Pravda dnes píše, že táto firma má prepojenia na podnikateľa Vladimíra Póora. Za Počiatkom stoja údajne iné podnikateľské skupiny, ktoré sa obávajú, že Tarina bude presadzovať DITEC pri štátnych zákazkách. „Alebo im jednoducho ide o to, že chcú presadzovať vlastné záujmy, ktoré by Tarina nemusel podporiť,“ komentuje náš zdroj.

Zároveň dopĺňa, že J. Počiatek už aj tak drží v ruke rozhodujúce finančné prostriedky na informatizáciu, pretože jeho ministerstvo sa stalo tzv. sprotredkovateľským orgánom pre operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS). „Počiatek bude podpisovať zmluvy na realizáciu projektov z eurofondov v celkovej sume vyše miliarda eur,“ vysvetľuje odborník. Oproti kompetenciám sekcie informatizácie, ktorá sa presúva na ministerstvo financií a oproti financiám z OPIS sa boj o post vládneho splnomocnenca zdá byť „dosť malicherný“.

Vláda sa dnes nedohodla, ako bude postupovať v tejto veci ďalej. Podľa jej programu sa však ukazuje, že od začiatku roka bude Slovensko bez vládneho splnomocnenca pre oblasť, v ktorej vykazuje najvýraznejšie zaostávanie nielen za „starými“, ale aj za „novými“ členmi EÚ.