Internet: Skype môže mať problémy ešte aj dnes

Krátka správa

Možno aj vy využívate službu Skype, ktoré umožňuje bezplatnú komunikáciu prostredníctvom internetu a to nielen písaním krátkych správ, ale aj vykonávaním telefonických hovorov na báze internetového telefonovania. Ak áno, je možné, že ste sa v priebehu včerajška nemohli dostať na svoju obľúbenú stránku. Problémy s prístupom do siete totiž včera hlásili milióny užívateľov tejto služby a boli medzi nimi aj Európania.

Firma Skype v reakcii na túto situácia včera popoludní vydala vyhlásenie, v ktorom oznámila, že rieši softwarový problém a jeho odstránenie čaká najneskôr v priebehu dnešného dňa. Je teda možné, že ak ste mali problém včera, nebudete môcť využívať službu Skype ešte ani dnes, prípadne v predpoludňajších hodinách piatka.

„Naši odborníci odhalili, že príčinou výpadku je softwarová chyba. Očakávame, že bude vyriešená v priebehu 12 až 24 hodín,“ píše sa v oficiálnom stanovisku, ktoré firma Skype uverejnila na svojich webových stránkach ešte včera. V jeho verzii, aktualizovanej o 22. hodine Skype zdôrazňuje, že výpadok nie je dôsledkom útoku hackerov: „Našich zákazníkov máme príliš radi, aby sme dopustili niečo také.“

Služby tejto spoločnosti v súčasnosti využíva po celom svete približne 196 miliónov klientov. V sieti Skype na internete môžu telefonovať s inými účastníkmi, ktorí majú (bezplatnú) registráciu tejto služby zadarmo. Za dodatočný poplatok však môžu prostredníctvom internetovej stránky Skype telefonovať aj do bežných (mobilných alebo pevných) telefónnych sietí. Aj tak je telefonovanie cez Skype vo väčšine prípadov lacnejšie, ako klasické telefonovanie.

Skype preto deklaruje, že tento spôsob komunikácie využíva aj veľa podnikateľov a firiem ako lacnejšiu alternatívu k tradičným telefónnym operátorom. V prípade včerajšieho výpadku nebolo ihneď jasné, koľko užívateľov tejto služby porucha postihla, ale problém so zapojením hlásili užívatelia v Kolumbii, Brazílii, či Spojených štátoch, ale aj európskych krajinách ako sú Nemecko, alebo Fínsko.