Internetové spojenie s Blízkym východom je ohrozené

Pre doteraz nezistené príčiny boli zničené minimálne tri vysokokapacitné optické linky, ktoré po dne Stredozemného mora spájajú Taliansko s Egyptom. Kapacita podmorských internetových sietí, ktoré zabezpečujú dátovú komunikáciu medzi EÚ a Blízkym východom, bola znížená o 75%, informuje denník Financial Times.

Cez optické siete, ktoré boli zničené, sa prenášali „dáta rôzneho typu,“ hovorí pre FT Sanjeev Guar, riaditeľ spoločnosti Reliance Globalcom, ktorá je vlastníkom časti poškodenej infraštruktúry. Ani on zatiaľ nepozná časový horizont, v ktorom by jej funkčnosť mohla byť obnovená. Telekomunikační experti varujú, že nehoda by mohla mať za následok nielen zníženie komfortu mnohých užívateľov internetu na Blízkom východe, ale v konečnom dôsledku by mohla viesť k narušeniu viacerých blízkovýchodno-európskych obchodných aktivít, čo by spôsobilo firmám stratu.

Britský denník FT uzatvára, že pretrhnutie sietí mohla spôsobiť seizmická aktivita alebo plaviaca sa loď. Dopĺňa, že obdobná nehoda sa naposledy stala v januári 2008 viac ako 8km od pobrežia Alexandrie. Príčinou bolo v tom čase zlé počasie, ktoré prinútilo mnohé lode odplávať ďalej od pobrežia a spustiť kotvy na otvorenom mori v danej oblasti. Oprava liniek vtedy trvala dva týždne.