Internetoví giganti bojujú o prvenstvo v sociálnom vyhľadávaní

zdroj europarl.europa.eu

Google spustil ešte minulú jeseň Google Plus a od januára ho sprístupnil pre užívateľov starších ako 13 rokov. Sociálna sieť je kombináciou bežných vyhľadávačov a nových sociálnych služieb a má byť konkurenciou pre Facebook.

Microsoft predstavil 8. februára na seminári o sociálnych médiach v Bruseli tzv. So.cl. Ten je primárne určený pre študentov, ktorí pri učení využívajú internetové vyhľadávanie a sociálny networking a akademickú obec.

Za So.cl stojí divízia Microsoftu s názvom Fuse Labs. Micorosoft zároveň spolupracuje s Facebookom. Pri registrácii prenáša profilovú fotku a meno z účtu na Facebooku. So.cl používa na vyhľadávanie Bing. V súčasnosti je možné sa k So.cl dostať len pozvánku od člena.

Google a Microsoft používajú značne odlišné štandardy pre ochranu súkromia. Google Plus používa prísnu ochranu, ktorá má imitovať vzťahy z reálneho života. Uživateľom napríklad umožňuje uzamknúť obsah pre niektorých priateľov.  

Microsoft využíva pravidlá o ochrane súkromia oveľa voľnejšie. Užívatelia zdieľajú medzi sebou všetky súkromné informácie a svoju históriu. Podľa spoločnosti chcú študenti v ochrane osobných údajov „vedieť na čom sú“. Je to lepšie ako keď sa majú trápiť výberov z viacerých nastavení.

Oba sociálne vyhľadávače operujú s veľkým množstvom dát. So.cl sa zameriava aj na vedcov, ktorí spolupracujú na diaľku a umožňuje im zdielať medzi sebou informácie. Microsoft dúfa, že sa mu podarí rozbehnúť So.cl aj s pomocou Facebooku.

Sociálne vyhľadávanie sa stáva bojiskom konkurenčných internetových gigantov. Keď sa Twitter v januári sťažoval, že Google integroval Google Plus do svojho vyhľadávača, generálny riaditeľ Googlu Eric Schmidt mu len odkázal, že jeho spoločnosť neuprednostňuje vlastnú sociálnu sieť pred Facebookom alebo Twitterom a podporuje rovnaké podmienky pre všetkých.