Jarná ITAPA: Ponuka digitálnych služieb občanom sa rozširuje

„Podarilo sa dodržať záväzky voči Európskej komisii a finančné prostriedky z tohto operačného programu neprepadli ani v roku 2012 ani 2013,“ vyhlásil včera na úvod Jarnej konferencie ITAPA 2014 generálny riaditeľ riadiaceho orgánu OPIS Norbert Molnár.

Slovenské úrady načerpali veľké množstvo negatívnych skúseností z opakujúcich sa chýb. „Sú projekty, kde verejné obstarávanie trvalo aj viac ako tri roky,“ upozornil Molnár. Výhrady voči súčasnému spôsobu verejného obstarávania preto na konferencii dominovali neskorším panelovým diskusiám.

Riaditeľ OPISu tiež hovoril o pokroku vo viacerých eGovernmentových službách. Na jeseň bude napríklad dokončený Ústredný portál verejnej správy, ktorý bude integrovať 22 služieb verejnosti. „Už dnes môžu občania využívať elektronický občiansky preukaz eID či elektronickú dátovú schránku na obojstrannú komunikáciu s úradmi,“ doplnil pre novinárov šéf operačného programu.

Digitálny líder a štátny tajomník Ministerstva financií Peter Pellegrini pripomenul, že peniaze z Európskej únie financujú až 80 % verejných investícií. Nie je podľa neho žiadnym tajomstvom, že eurofondy nevyužívame tak, ako by sme mali. Dôvodom pomalšieho čerpania mali byť však aj časté zmeny vlád v ostatnom období.

„Mnohí dodávatelia sa na viacerých projektoch učili za chodu. Výsledkom práce postupne sa učiacich štátnych zamestnancov, neskúsených tímov na strane dodávateľov a aj nedokonalej architektúry štátneho eGovernmentu je dnešný aktuálny stav OPISu,“ zhrnul minulé chyby štátny tajomník.

Jednou z hlavných priorít štátu bude na nasledujúce obdobie zvýšenie vlastnej kybernetickej bezpečnosti. Ministerstvo financií v tejto súvislosti pripravuje návrh zákona o informačnej bezpečnosti.

Riaditeľ podujatia ITAPA Michal Ivantyšyn zdôraznil posun, ktorý priniesol Spoločný slovník verejného obstarávania CPV pri interpretovaní dát z verejných nákupov. „Vidíme ako firmy v časovej osi navzájom súperia a čo robia ľudia v komisiách. […] Vidíme, že sú ľudia, ktorí majú z nejakého dôvodu isté preferencie,“ vyzdvihol prínos analytického nástroja Ivantyšyn.

Andrej Holák z Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pripustil, že obstarávanie v IT sektore prebieha ťažko. Predstavil niektoré zmeny vo verejnom obstarávaní, majú priniesť vyššiu transparentnosť a rýchlosť.

OPIS a kultúrne dedičstvo

Inú formu komunikácie s verejnosťou prezentovali Mária Bohumelová a Michal Čudrnák zo Slovenskej národnej galérie. Z prostriedkov OPIS financujú projekt Digitálna galéria.

Bohumelová uviedla, že okrem materiálneho vybavenia boli získané peniaze použité aj na zamestnanie nových odborníkov, ktorých „by si z tabuľkových platov nemohli dovoliť“.

„Galéria je možno vnímaná ako kamenná inštitúcia, avšak jej základným poslaním nie je len sústreďovať, zbierať a ochraňovať kultúrne dedičstvo, ale informácie o ňom aj zdieľať, vysvetlila manažérka Digitálnej galérie.

Na konferencii ITAPA prebehlo udeľovanie ocenení pre najlepšie služby financované z OPISu. V hlasovaní odborníkov i verejnosti zvíťazil mapový klient ZB GIS, ktorý je súčasťou informačného systému geodézie, kartografie a katastra.