Juhoslávia dnes končí. Na internete

Juhoslovanské domény najvyššej úrovne .yu by mali dnes (30.9.) oficiálne prestať existovať. V internetovom svete existovali 20 rokov a americká firma Icann ich na začiatku pridelila niekdajšej socialistickej Juhoslávii.

Nástupcami juhoslovanských domén sú srbské a čierhorské domény s koncovkami ".rs" a ".me". Napriek tomu, že je registrácia sprístupnená pre verejnosť už niekoľko mesiacov, podľa informácie BBC stále existuje asi štyri tisíc webových stránok, ktoré fungujú pod doménami .yu, a ich majitelia zatiaľ svoje stránky nepresunuli pod nástupnícke domény.

Srbský národný register mien internetových domén požiadal americký Icann o predĺženie prechodného obdobia o niekoľko mesiacov, aby mohli všetci užívatelia plynule presunúť svoje webové stránky pod nové domény. Icann zatiaľ stanovisko k žiadosti nevydal, informuje BBC.

Domény .yu boli v roku 1989 pridelené Socialistickej federatívnej republike Juhoslávia. Po rozpade štátu a počas balkánskych vojen spravovalo domény .yu na krátky čas Slovinsko, v roku 1994 boli však opäť priznané Federatívnej republike Juhoslávia. V roku 2003 sa Juhoslávia premenovala na Srbsko a Čiernu horu, pričom Čierna Hora odišla zo spoločného štátu v roku 2006, na čo Icann zareagoval tak, že domény .yu oficiálne vymazal zo zoznamu schválených typov domén. Dnes by mali byť domény .yu vymazané i zo zoznamov DNS na celom svete. Juhoslovanské domény spravoval Register juhoslovanských domén, ktorý fungoval na pôde Univerzity v Belehrade, uzatvára BBC.