„Kolonializmus skončil“, odkazuje Ekvádor Británii

zdroj wikimedia commons

Assange sa na ambasáde skrýva, aby sa vyhol vydaniu do Švédska, kde je obvinený zo znásilnenia. Podľa jeho slov sa však najviac obáva, že by ho Švédi vydali do Spojených štátov, ktoré zaujíma predovšetkým kvôli zverejneniu tisícok ich tajných diplomatických depeší.

Aj v prípade udelenia politického azylu je však málo pravdepodobné, že by Assange opustil ekvádorskú ambasádu bez toho, aby bol zatknutý.

Ekvádorská vláda tvrdí, že nechce nechať vydať Assangea do Švédska, ale jej politický azyl neznamená na území Británie žiadnu právnu ochranu.

Medzitým Britom dochádza trpezlivosť. Podľa britského práva môže Británia zrušiť diplomatický status ambasády na jej území a tým umožniť polícii vstúpiť do budovy. Podľa BBC však na to neexistuje žiadny precedens.

„Podľa britského práva im môžeme týždeň dopredu oznámiť vstup do budovy a ambasáda tým stratí diplomatickú ochranu,“ informuje britské ministerstvo zahraničných vecí.  

Ekvádor na tieto hrozby reagoval podráždene. „Chceme, aby bolo jasné. Nie sme britskou kolóniou. Kolonializmus sa už skončil,“ vyhlásil ekvádorský minister zahraničných vecí Ricardo Patino.

„Krok, ktorý oznámila Británia, by bol Ekvádorom interpretovaný ako nepriateľský, neakceptovateľný a ako útok na našu suverenitu,“ povedal Patino novinárom a dodal, že Ekvádor by reagoval najtvrdším možným diplomatickým spôsobom.

O politickom azyle pre Assangea môže rozhodnúť len prezident a minister zahraničných vecí. Rozhodnutie by mali oznámiť ešte dnes.