Komisár Oettinger vyrobil škandál, o ktorom si nemyslí, že je škandál

Oettinger

Ilustračné, zdroj: Európska komisia

„Nie je sa za čo ospravedlniť“, povedal dnes pre EurActiv.com nemecký eurokomisár pre digitálnu ekonomiku Günther Oettinger.

„Ste to vy (médiá), kto vytvoril tento škandál,“ dodal pri odchode z budovy Európskej komisie.

Témou posledných dní sú jeho vyjadrenia, ktoré sa na svetlo sveta dostali cez uniknutú nahrávku jeho vystúpenia v Hamburgu. Išlo o prejav na oficiálnej večeri.

 


Počas nej sa s prítomnými podelil o svoje dojmy z nedávneho summitu EÚ-Čína. Čínskych ministrov za „šikmáčov“ (Schlitzaugen), čo je výraz, ktorý sa vo všeobecnosti považuje za rasistický.

Oettinger opísal nedávnu návštevu čínskych ministrov v Bruseli nasledovne: „Deväť mužov, jedna strana. Žiadna demokracia.“

Komentoval aj fakt, že v Číne na rozdiel od Nemecka, neexistujú kvóty pre zastúpenie žien na vrcholových pozíciách a teda „logicky žiadne ženy“ neboli prítomné v delegácii.

„Všetci (čínski ministri) tu stoja v oblekoch, s napnutou hruďou v tmavomodrých kabátoch. Všetci majú vlasy učesané zľava doprava a natreté krémom na topánky.“

Eurokomisár ďalej v kritickej poznámke k politickým prioritám v Nemecku poznamenal, že nemeckí politici by snáď chceli prijať zákon, ktorým by sa stali manželstvá rovnakého pohlavia povinnými.

Obhajoba

Svoje vyjadrenia najprv obhajoval v nedeľňajšom rozhovore pre Deutsche Welle. Priznal, že vyjadrenia boli „nedbanlivé“, ale poprel, že by sa z jeho strany jednalo o rasizmus, či homofóbiu. Slovo „šikmáči“ vysvetľoval ako „slangové“.

„Nemám viac čo dodať,“ povedal na otázky k Oeettingerovi a prípadnej reakcii predsedu Jean-Clauda Junckera novinárom v Bruseli hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas.

Keď sa ho opýtali, či Komisia bude tieto vyjadrenia prešetrovať povedal: „V Komisii nemáme FBI.“

Situácia je o to chúlostivejšia, že nahrávka unikla v čase, kedy Juncker Oettingera povýšil na post podpredsedu EK. Vo funkcii dočasne nahradí odchádzajúcu eurokomisárku Kristalinu Georgievovú, ktorá prijala post v Svetovej banke.

Oettinger by mal mať tak na starosti rozpočet EÚ, o ktorom v súčasnosti intenzívne rokujú európske inštitúcie.

„Mikroregión“ Valónsko

Vyjadrenia na adresu čínskej delegácie nie sú prvým Oettingerovým kontroverzným vyjadrením. Ešte pred uzavretím obchodnej dohody CETA nemecký eurokomisár Oettinger vyhlásil, že Valónsko je „mikroregiónom“, ktorý blokuje Európu a vládnu mu komunisti. Informoval o tom belgický denník Le Soir.

Valónsko blokovalo obchodnú dohodu medzi Kanadou a EU (CETA). Situácia sa vyriešila nedeľňajším podpisom dohody.

Valónsky premiér Paul Magnette na margo Oettingera povedal: „Uvidíme, čí bude Európska komisia nekompromisná voči rasistom a homofóbom ako Oettinger, rovnako ako tomu bolo v prípade tých, ktorí bránili transparentnosť a demokraciu“.

Dôsledky

Je vysoko pravdepodobné, že sa Oettingera na jeho vyjadrenia budú pýtať poslanci Európskeho parlamentu. Ideálnu príležitosť budú mať počas jeho vypočutia na základe, ktorého ho budú potvrdzovať vo funkcii podpredsedu EK.

„Toto je chvíľa, kedy môžu lídri EÚ dokázať, že nenechanú niekoho ako Donald Trump stať ostať jedným z hlavných ľudí, ktoré rozhodujú,“ komentoval situáciu nemecký europoslanec a člen frakcie zelených Jan-Philip Albrecht.

Na otázku EurActiv.com, kedy by sa mohol Oettinger znova stretnúť s čínskymi predstaviteľmi hovorca EK Schinas odpovedal: „Preveríme to a dáme Vám vedieť.“

Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dnes potvrdil, že Oettinger má jej plnú dôveru.