Komisia predstaví plán efektívnejšieho vysokorýchlostného pripojenia na internet

zdroj: flickr, autor: dkpto

Noví hráči sa boja, že ich cenová konkurencia vyženie z trhu a dominantní hráči zasa argumentujú, že prechod z medených káblov na optické vlákna so sebou prináša riziko, ktoré by sa malo započítavať do nákladov nových konkurentov vstupujúcich na trh.

Lobingové skupiny už dlhšiu dobu skúmajú návrh z dielne eurokomisárky pre digitálnu agendu Neelie Kroes, ktorej cieľom je upraviť práve túto spornú oblasť. Dúfajú, že nová komisárka predostrie lepší dokument ako jej predchodkyňa Viviane Reding, ktorý napokon kvôli vlne kritiky z odvetvia telekomunikácií neprešiel.

Nedávno sa zároveň objavili správy, že veľké siete nie sú s odporúčaniami Komisie úplne spokojné a v Bruseli sa dokonca špekuluje o lobingu volajúcom po oddialení zverejnenia nového návrhu. Predstavitelia Komisie ale tieto správy popreli a uviedli, že komisárka predstaví verejnosti návrh podľa plánu už v pondelok 20. septembra.

Náklady ako súčasť ceny

Dokument podľa zistení obsahuje niekoľko malých víťazstiev pre veľkých sieťových operátorov- dominantným hráčom napríklad umožňuje započítať náklady do sieťových vlákien do ceny, ktorú musia zaplatiť noví hráči na trhu využívajúci ich siete.

Zdroje pre EurActiv prezradili, že ďalšie pozitívum návrhu vnímajú v geografickej segmentácii trhu- regulátori tak môžu zmierniť pravidlá v oblastiach, kde sa vyskytuje len niekoľko konkurenčných poskytovateľov služieb.

Malí operátori sa ale domnievajú, že pravidlá povoľujúce flexibilitu stanovovania cien pre veľkých hráčov doženú tých nových až na okraj priepasti.

„Konečné rozhodnutie o tom, či cenové ustanovenie umožní konkurencii prosperovať ešte nepadlo,“ povedala pre EurActiv riaditeľka Združenia pre regulačné záležitosti (ECTA) Ilsa Godlovitch. Podľa nej existuje riziko, že modely stanovovania cien sú nesprávne a noví hráči sa dostanú na pokraj svojich možností.

Jeden zo zdrojov pre EurActiv ale povedal: „Dáva to zmysel, že náklady na sieť sa odrážajú v cene, ktorá sa za sieť platí“ a dodal: „Ak nemôžeme získať náklady späť, nebudeme do toho investovať. Tak jednoduché to je.“

Investície do vlákien v súčasnosti prebiehajú v mnohých členských štátoch, vrátane Veľkej Británie a Holandska. „Nie je pochýb o tom, že tieto investície nastanú. Už v súčasnosti k ním v mnohých členských štátoch dochádza. Otázka, ktorú by sme sa mali pýtať ale je: budú mať spotrebitelia po zmenách stále možnosť zvoliť si poskytovateľa širokopásmového internetu?“ dodala Godlovitch.

Tlaky odvetvia

Odporúčania v oblasti Sietí novej generácie (NGA) sú výsledkom tvrdých lobistických tlakov, pričom sieťoví operátori si vyslúžili vlnu kritiky za to, že sa snažili ovplyvniť predstaviteľov Komisie a europoslancov. V júli sa dokonca nemecká spoločnosť Deutsche Telekom pokúsila presvedčiť stredopravicových nemeckých poslancov Parlamentu, aby sa postarali o neúspech chystaného návrhu tým, že spochybnia právo Komisie na jeho implementáciu. Odporúčania zo strany Komisie totiž nemôžu prekročiť právomoci, ktoré táto inštitúcia má v oblasti implementácie nových pravidiel, a práve Parlament má právo na to upozorniť a zastaviť dianie Komisie v tejto oblasti.

Hoci strana ľudovcov napokon skočila na návnadu Deutsche Telekom, ostatné politické skupiny ju prehlasovali a Komisia mala povolené pokračovať ďalej v tvorbe návrhu.

Ďalší zdroj z odvetvia tvrdí, že José Manuel Barroso bol požiadaný výmenou za to, že ho Angela Merkelová podporí v jeho kandidatúre na predsedu Komisie v druhom období, aby udelil spoločnosti Deutsche Telekom regulačné prázdniny.

Tri dokumenty

Odporúčania v oblasti Sietí nových generácií, ku ktorých zverejneniu dôjde 20. septembra, budú dopĺňať ďalšie dva dokumenty. Jeden sa bude týkať plánu ako EÚ dosiahne svoj ambiciózny cieľ v oblasti širokopásmového internetu a druhý bude hovoriť o tom, ako budú konkurenční poskytovatelia navzájom zdieľať rádiové spektrum.

Všetky spomínané dokumenty sú kľúčom k naplneniu stratégie eurokomisárky pre digitálnu agendu Neelie Kroes zabezpečiť v Európskej únii najrýchlejšie možné internetové pripojenie.