Komisia tlačí roaming a koordináciu frekvenčného spektra

Zdroj: TASR/AP

Eurokomisári zodpovední za digitálnu agendu vyzývajú členské štáty EÚ, aby prestali blokovať harmonizáciu frekvenčného spektra a zrušenie poplatkov za roamingové hovory.

„Obávam sa, že môžeme skončiť s nedostatočnou úpravou pre spektrum a s malými ambíciami pokiaľ ide o roaming a neutralitu internetu,“ povedal podpredseda Komisie pre Jednotný digitálny trh Andrus Ansip na pondelňajšom podujatí Mobile World Congress (MWC), ktoré sa koná v Barcelone.

Ansip tvrdí, že slabý výsledok v oblasti roamingu a frekvenčného spektra „nereflektuje dôležitosť, ambíciu a naliehavosť jednotného európskeho telekomunikačného trhu tak, ako to vyjadrili hlavy členských štátov a vlád EU na summite v októbri v roku 2013.“

Aj keď poslanci Európskeho parlamentu minulý rok zrušenie roaming poplatkov vrámci EÚ do konca roku 2015 schválili, legislatívu musia ešte odobriť členské štáty v Rade EÚ.

Štáty však stále nedospeli ku kompromisu, pretože výška poplatkov za roaming hovory sa v jednotlivých krajinách výrazne líši.

Členské štáty práve v týchto dňoch dokončujú svoje pozície k roamingu. Na budúci týždeň je naplánovaný začiatok trialógu  s Európskym parlamentom.

Pre rozvoj 5G sietí a pre budúcnosť jednotného telekomunikačného trhu je nevyhnutná koordinácia prideľovania frekvenčných spektier, tvrdí Ansip. „Čím viac je tento zdroj rozdelený, tým menej je efektívny. Toto je situácia, akú máme dnes,“ dodal Ansip.

„To, čo teraz Európa potrebuje, je jasná dlhodobá stratégia na podporu digitálneho prostredia, aby sa minimalizovala právna neistota a vytvorili sa férové podmienky pre všetkých,“ povedal ďalej Ansip. Komisia by mala svoju stratégiu predstaviť v máji.

„V budovaní Jednotného digitálneho trhu nemôžeme mať výrazný posun bez pokroku v oblasti telekomunikácií a zabezpečenia kvalitného spojenia vo všetkých kútoch Európy,“ povedal podpredseda Komisie pre jednotný digitálny trh.

Na Ansipove slová v utorok nadviazal aj komisár Günther Oettinger, ktorý predstavil víziu únie v oblasti 5G sietí. „Úspešný rozvoj 5G technológie v Európe nebude možný bez zlepšenia koordinácie o úlohách spektra medzi členskými štátmi,“ konštatoval Oettinger na kongrese v Barcelone.