Komisia vyšetruje stretnutia piatich najväčších mobilných operátorov v EÚ

zdroj wikimedia commons

Pätica firiem, ktorej už niektoré médiá dali prezývku E5, sa pravidelne stretávala od októbra roku 2010. Na inkriminovaných stretnutiach sa mali generálni riaditelia radiť o dátových internetových službách, regulácii alebo technickej harmonizácii.

V januári 2011 skupinu E5 nahradila obchodná organizácia GSMA, ktorá združuje takmer 800 svetových mobilných operátorov. Brusel sa zaujíma aj o túto tranzíciu.

Vyšetrovanie je zatiaľ neformálne. Jeho cieľom je zistiť, o čom sa na schôdzach diskutovalo.  To ešte podľa Komisie neznamená, že pätica firiem je podozrivá z porušovania pravidiel hospodárskej súťaže. Vyšetrovanie sa týka aj asociácie mobilných operátorov GSMA. V následujúcich mesiacoch Komisia rozhodne, či podnikne ďalšie kroky.

Denník Financial Times má k dispozícii list, ktorý zaslala Komisia organizácii GSMA. Vyšetrovanie sa má podľa listu dotýkať iniciatív o novej štandardizácii služieb v oblasti mobilnej komunikácie.

Joaquín Almunia, podpredseda Európskej komisie pre hospodársku súťaž, vyjadril obavy z možnej kartelovej dohody. Tvrdí, že transformácia na organizáciu GSMA všetky obavy nevyvrátila.

Komisia po prvý krát žiadala od skupiny E5 informácie na jeseň 2011 o tom, ako sa skupina dohodla koordinovať budúce štandardy na reklamu a systémy posielania správ.

"Dostali sme žiadosť z Európskej komisie a pred koncom roka 2011 sme na ňu reagovali," povedal hovorca Vodafone. Stretnutia skupiny E5 považuje za "otvorené a transparentné".

Niektoré dotknuté firmy reagovali na vyšetrovanie nahnevane a upozornili, že stretnutia prebiehali za účasti právnika a poznámky zo stretnutí už Komisii poskytli. „Považujem za škandalózne, že si dnes niekto trúfa žiadať správu z týchto stretnutí,“ povedal Stephane Richard, generálny riaditeľ France Telekom.

(EurActiv, ft, TASR)