Microsoft vyhral bitku o Open XML

Medzinárodná organizácia pre štandardizáciu (ISO) zapísala do zoznamu medzinárodných certifikátov kód Office Open XML pod označením ISO 29500. OOXML vyvinula spoločnosť Microsoft. Zabezpečuje kompatibilitu prezentácií, textových a tabuľkových dokumentov, ktoré spravujú súčasne viaceré aplikácie v rôznych platformách.

Microsoft prisľúbil zmeny v OOXML v prospech väčšej otvorenosti a prístupnosti konkurencii. Aby firma z Redmondu získala certifikát ISO, musela vziať do úvahu výhrady štátov zastúpených v štandardizačnej organizácii v Ženeve.

Prvým krokom k udeleniu ISO bolo získanie certifikátu ECMA. Štandardizačná asociácie v USA ho Microsoftu udelila v decembri 2006. O priznaní ISO sa v Ženeve prvý raz hlasovalo v septembri 2007. Viaceré krajiny, medzi nimi aj Veľká Británia, Dánsko, Francúzsko a Írsko, vyčítali Microsoftu viazanosť používanie OOXML v rámci platenej licencie. Elektronický formát nemal otvorený zdrojový kód. Obe skutočnosti sa podpísali pod odmietavý verdikt septembrového hlasovania.

Open Document Format (ODF), najsilnejší konkurent Open XML, má otvorený zdrojový kód a je prístupný bezplatne. Hoci ho používa menej kancelárskych programov, certifikát ISO získal už v decembri 2006. Podporujú ho predovšetkým IBM a Google.

Tom Robertson (Microsoft) označil udelenie certifikátu ISO za “jasné víťazstvo zákazníkov, poskytovateľov technológií a vlád”. Podľa neho je Open XML najlepšou voľbou, ktorá zohľadňuje potreby spotrebiteľov, o čom svedčí aj jeho časté používanie.

Marino Marcich (Aliancia ODF) vyzval na dôkladné pozorovanie, či Microsoft reálne splní svoje záväzky, ktoré dal komisii ISO. Dodal, že softvérový gigant v minulosti “učinil podobné prísľuby v mnohých prípadoch”.