Mobilný kongres v Barcelone ovládli siete 5. generácie

5G siete, telekomunikácie, Ansip

(zdroj: Európska komisia)

Svetový kongres mobilných technológií (MWC) v Barcelone má ukázať, že internet vecí už nie je len nejasnou koncepciou, ale reálnou zmenou, ktorá už prebieha.

Najväčší výrobcovia mobilných zariadení tak okrem predstavovania nových modelov živo diskutujú o tom, ako budú vyzerať nové siete po roku 2020.

V Barcelone sa zastavil aj podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip, ktorý priemysel vyzýva, aby sa nebál investovať do inovatívnych riešení. Ešte v piatok na svoj blog napísal: „5G nebude len evolúciou zo 4G, ale aj revolúciou. Zmení to, ako ľudia žijú, pracujú, zabávajú sa a komunikujú, a zmení aj podniky.“

Generálny tajomník asociácie GSMA Mats Granryd pre denník Financial Times povedal: „Tento rok sa posunieme od vágnych vyhliadok ku konkrétnym návrhom.“

Únia naďalej odstraňuje prekážky

Ansip na stretnutiach s firmami tieto dni debatuje o tom, ako do siete zapojiť ďalšie služby. Jedným z ťahákov tohto ročníka MWC sú totiž pripojené vozidlá. Aj ich rozšírenie zatiaľ komplikuje nejednotnosť digitálneho trhu v Európe. Ďalší Ansipov apel preto smeroval členských štátom EÚ, aby dokončili harmonizáciu frekvenčného spektra 700 MHz.

V súvislosti s 5G a internetom vecí MWC prinieslo množstvo praktických ukážok. Tou azda najvýznamnejšou je smartfón  čínskej spoločnosti ZTE, ktorý ako prvý dokáže spolupracovať s mobilnými sieťami nastupujúcej generácie. Výrobca sľubuje napríklad to, že zariadenie v budúcnosti stiahne celovečerný film za niekoľko sekúnd.

Investície sa vrátia dvakrát

Prvoradý je ale vplyv na každodenné fungovanie podnikov a z toho plynúci hospodársky rast. Britský mobilný operátor O2 odhaduje, že do roku 2026 prinesú 5G siete do ostrovnej ekonomiky dodatočných 7 miliárd libier ročne. Iný prieskum, ktorý vychádza z údajov Európskej komisie tvrdí, že celoeurópske náklady nasadenia 5G sietí dosiahnu 56 miliárd eur, no zisky budú asi dvojnásobné

Zaujal však tiež návrat fínskej značky Nokia, ktorá mobilnému svetu voľakedy vládla. Svoje telefóny budú vyrábať v Indii, ktorá sa má stať aj ich kľúčovým trhom.