Na pulty EÚ sa dostanú univerzálne nabíjačky na mobily

zdroj: flickr, autor: Kai Hendry

Európske orgány pre štandardizáciu CEN- CENELEC a ETSI pri tejto príležitosti zverejnili harmonizované štandardy potrebné na výrobu mobilných telefónov, ktoré budú kompatibilné s novou univerzálnou nabíjačkou. To znamená, že hneď ako ich odvetvie výrobcov mobilov dodá, budú si zákazníci môcť kúpiť nové mobilné telefóny bez nabíjania v prípade, že už potrebnú nabíjačku vlastnia.

„Spoločná nabíjačka  uľahčí život konzumentom, zníži odpad a podniky z nej budú mať prospech,“ povedal eurokomisár pre priemysel Antonio Tajani.

Nová univerzálna nabíjačka však bude kompatibilná len s tými mobilnými telefónmi, ktoré je možné pripojiť na internet- teda najmä inteligentné telefóny (takzvané smart fóny), či mobily ďalšej generácie, ktoré v súčasnosti tvoria len štvrtinu trhu. Podľa Komisie by však nebolo prospešné zavádzať univerzálne nabíjačky aj pre staršie typy mobilov, keďže súčasné trendy naznačujú, že väčšina týchto mobilných telefónov bude v budúcnosti nahradená práve novšími typmi.

Kritici však tvrdia, že limitovaním použitia univerzálnych nabíjačiek len na novšie a vyspelejšie mobily sa spôsobí, že väčšina spotrebiteľov nebude mať z ich využitia žiaden osoh.

Bude zvyšok sveta nasledovať?

Spoločná nabíjačka bude založená na rozhraní „Mikro USB“, ktoré sa už dnes vo veľkom používa na pripojenie laptopov a iných zariadení, vrátane mobilných telefónov, na počítač. Štandardizácia sa zatiaľ týka len členských štátov EÚ, ale spoločnosti sa domnievajú, že ostatné krajiny budú nasledovať- podobne tomu bolo aj v prípade zavedenia GSM štandardov, ktoré začalo v EÚ, ale napokon sa rozšírilo po celom svete.

Podľa odborníkov z Komisie by sa mali prvé univerzálne nabíjačky dostať na pulty predajní v Únii v prvých mesiacoch tohto roku. Hovorca EK dokonca uviedol, že prvý model by sa mohol na trhu objaviť už „v nasledujúcich týždňoch“.