Na Slovensko sa chystá nový operátor

zdroj: Flickr, autor: iboy_daniel

Tým by mal byť podľa všetkého najväčší vietnamský operátor, štátom vlastnený Viettel Mobile, ktorý tak chce preniknúť na európsky trh.

Frekvencie v pásme 800 MHz ( kanály 61 až 69, teda „digitálna dividenda“), ktoré mala pôvodne pridelené spoločnosť Towercom  až do konca mája 2015, má Telekomunikačný úrad už k dispozícii. Získal ich výmenou za iné frekvencie. Frekvencie v pásme 2600 MHz budú k dispozícii od 1.januára 2012, kedy úrad predpokladá aj vstup nového operátora na trh.

Správy o možnom príchode nového operátora potvrdil aj minister dopravy Jan Figeľ, ktorý uviedol: „Vnímam to ako výsledok dobre nastavených podmienok a konkurenčného prostredia, ktoré môže mať za výsledok zlepšenie služieb a lepšie ceny pre našich občanov.“

Ministerstvo dopravy má už za sebou aj prvé neformálne informatívne stretnutie so zástupcami ázijského operátora. Cieľom bolo zistiť aktuálny stav na slovenskom elektrokomunikačnom trhu, informuje stránka Telekomunikačného úradu.

Konkurencia v oblasti prenosu dát

Zatiaľ čo pásmo 800 MHz je je vhodné najmä na pokrývanie odľahlých vidieckych oblastí, frekvencia v pásme 2600 MHz je lepšie využiteľná pre husto osídlené mestské časti. Nový operátor sa pravdepodobne zameria práve na poskytovanie dátových služieb vo veľkým mestách s okrajovým pokrytím ich okolia, uviedla stránka MobilMania. Tá predpokladá, že investície do sieťovej infraštruktúry budú vysoké, čo sa odrazí aj na vyššej počiatočnej cene.

Ku konkurenčnému boju, ktorý by pre zákazníka mohol znamenať lacnejšie služby, tak príde ale skôr v oblasti prenosu dát ako v hlasových službách.