Nemecko chystá vysoké pokuty za tolerovanie nenávistných prejavov

nenávistné prejavy, Nemecko, hatespeech

Protest krajnej pravice v Drážďanoch, (zdroj: TASR/AP Photo/Markus Schreiber)

Zdá sa, že nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas (SPD) stratil trpezlivosť s internetovými spoločnosťami. Po tom, ako ich opakovane kritizoval za pomalosť pri odstraňovaní nenávistného obsahu, pripravil nový zákon, ktorý ráta s vysokými pokutami pre spoločnosti i jednotlivcov.

„Návrh zákona nastavuje záväzné štandardy pre prevádzkovateľov sociálnych sietí pri riešení sťažností. Sú povinní vymazať kriminálny obsah,“ uviedol Maas.

Nová legislatíva stanovuje, že sociálne siete by mali „viditeľne“ nenávistný obsah odstrániť do 24 hodín, menej viditeľné nezákonné prejavy by mali zmiznúť do siedmich dní. Pokuty pre sociálne siete sa môžu vyšplhať na 50 miliónov eur, v prípade jednotlivcov je to 5 miliónov.

Práve rozlíšenie medzi viditeľným a menej zjavným prejavom nenávisti je to, čo môže zákon zbrzdiť. Uvedomuje si to aj minister, no tvrdí, že nebola iná možnosť. Doplnil, že komentáre typu „pošlite židov do koncentračných táborov“ jednoznačne patria medzi tie, ktoré je potrebné odstrániť do 24 hodín. Podobné by to malo byť aj s obsahom, ktorý útočí na milión utečencov v Nemecku.

Reakcie

Židovská náboženská obec v Nemecku návrh zákona uvítala. Rovnako sa vyjadrili mnohí oslovení experti. Odborníčka na mediálnu politiku Birgit Starková z univerzity v Mainzi pre New York Times povedala: „Neznamená to, že internet už nebude slobodný. Iba preto, že je to internet, predsa nemôžete hrubo znevažovať ľudí.“

Ministerstvo spravodlivosti legislatívny zámer podporilo vydaním vlastnej štúdie. Rok skúmali, ako sa Facebook, Twitter či YouTube popasujú s nenávistným obsahom, ktorý mu nahlasovali užívatelia.

YouTube dokáže 90 % nenávistných prejavov odstrániť v priebehu 24 hodín. Facebook to dokáže len v 39 % prípadov a Twitter nedosiahol ani 1 %.

Hovorca Facebooku Klaus Gorny včera nemeckým médiám povedal, že výsledkom sú sklamaní. Zástupcovia sociálnej siete pritom na jeseň sľúbili otvoriť v Berlíne centrum, ktoré by nahlásený obsah preverovalo.

Komisia bude hodnotiť v máji

Európska komisia podpísala dohodu o spolupráci s najväčšími internetovým platformami už minulý rok v máji. V decembri sa k nej ale vrátila s tým, že táto dobrovoľná iniciatíva veľmi nezaberá.

Čítajte viac: Nenávisť nemizne z internetu dostatočne rýchlo

Nemecko návrhom zákona predbehlo akékoľvek ďalšie kroky Komisie minimálne o 2 mesiace. Heiko Maas teraz tvrdí, že o nemecký prístup sa začali zaujímať viacerí kolegovia z ostatných členských štátov EÚ.

„Dnešný prípad z Nemecka ukázal, že trpezlivosť zákonodarcov nie je nekonečná,“ komentoval hovorca Európskej komisie Christian Wigand. Európska exekutíva v máji zhodnotí doterajšie akcie proti nenávistným prejavom. Podľa hovorcu to bude dobrá príležitosť, aby Únia zvážila ďalšie kroky.