Nemecko rozdelila budúcnosť širokopásmového pripojenia

(zdroj: Nicolas Nova/Flickr)

Európska komisia má týždeň na to, aby sa vyjadrila k novej regulácii telekomunikačných sietí v Nemecku. Nové pravidlá z dielne spolkovej agentúry Bundesnetzagentur umožnia domácemu operátorovi Deutsche Telekom získať postavenie výhradného poskytovateľa služieb pre milióny domácností. Proti tomu protestujú konkurenčné firmy, opozičné strany, regionálne vlády aj niektorí europoslanci.

Európska komisia môže pravidlá odobriť alebo spustiť trojmesačné vyšetrovanie súladu s európskym právom.

Samotná nemecká vláda sa snaží splniť svoj záväzok zrýchliť do roku 2018 internetové pripojenie v krajine na 50 megabitov za sekundu. Deutsche Telekom jej sľubuje priemernú rýchlosť 50 – 100 Mb/s, čo konkurencia vníma ako nerealistické. Spor komplikuje aj to, že štát vlastí 30 % spoločnosti priamo a časť prostredníctvom rozvojovej banky KfW.

Technológia budúcnosti?

V rámci dohody s telekomunikačnou agentúrou ponúka Telekom investíciu 1 miliardu eur do rozvoja rýchlejšej varianty DSL pripojenia založenej na technológii vectoring.

Podľa odporcov je to iba dočasné riešenie, ktoré nepokryje budúci dopyt po rýchlom internete a zároveň spôsob, ako si Telekom ponechá existujúce medené siete iba pre seba. Rivali Telefonica a Vodafone tvrdia, že nové pravidlá oddialia prechod Nemecka na optické vlákna.

„Už sme stratili dosť času hlúpou debatou o správnej alebo nesprávnej technológii, ktorá bráni rozšíreniu širokopásmového pripojenia,“ povedal pre EurActiv.com hovorca Deutsche Telekom Philipp Blank. Trojmesačné preverovanie navrhnutého riešenia by podľa neho ohrozilo termín do roku 2018.

Telekom tvrdí, že vectoring je jedinou dostupnou možnosťou, ako poskytovať vysokorýchlostný internet. Budovanie optických sietí po celej krajine by si vyžiadalo ďalších 70-100 miliárd eur.

Oettinger pod tlakom

Nemecká vláda upovedomila Európsku komisiu o svojom spôsobe budovania širokopásmových sietí 7. apríla. V ten deň 13 europoslancov vyzvalo Oettingera, aby nové pravidlá zamietol.

15. apríla, keď sa eurokomisár k regulácii vyjadril naposledy, povedal, že momentálne je skôr za dodatočné vyšetrovanie. Nové pravidlá by podľa neho nemali otvárať cestu pre „remonopolizáciu“.

Istá rozdielnosť názorov je zrejmá aj vo vládnom tábore. Len v marci totiž nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel (SPD) predstavil svoju stratégiu na zavedenie optických vlákien do roku 2025. Tú by mohli súčasné plány odsunúť.

Predstaviteľ druhej vládnej strany, CDU, Thomas Jarzombek uznal, že pravidlá by znevýhodnili konkurentov Deutsche Telekomu.

Práve poškodenie hospodárskej súťaže je to, čím by Komisia mohla vo svojej odpovedi Nemecku argumentovať pre začatie vyšetrovania.

„Ak sa tomuto prípadu dá niečo vytknúť, tak je to prílišný dôraz na investície a príliš malý dôraz na aspekty konkurencie,“ uviedol zdroj z Generálneho riaditeľstva EK pre komunikačné siete, obsah a technológie (DG Connect). Dodal, že toto riešenie znamená „privysokú cene“ za relatívne malý nárast rýchlosti pripojenia.